Dzisiaj otwarte zostaną restauracje i puby podające jedzenie. Garda szykuje się do akcji

Zgodnie z zasadami, jakie na czas znoszenia ograniczeń po drugiej blokadzie nakreślił irlandzki rząd, dzisiaj w kraju otwarte zostaną restauracje oraz puby podające jedzenie.

Wcześniej, bo 1 grudnia, zezwolono na otwarcie nieistotnych placówek handlowych i punktów usługowych, a dzisiaj, tego samego doczeka się irlandzka gastronomia. Większość właścicieli restauracji oraz gastropubów gotowa jest już na przyjęcie gości, a niektóre, zmieniły swoje wnętrza, aby dostosować się do wszelkich wymogów, które pozwolą na przyjmowanie gości.

Zamknięte pozostaną natomiast tzw. mokre puby, a tę decyzję gabinetu skrytykowało Stowarzyszenie Licencjonowanych Winiarzy (LVA) oraz Irlandzka Federacja Winiarzy (VFI), które są zdania, że decyzja rządu, oparta została na fałszywych danych, co pozwoliło część pubów, pozostawić zamkniętymi.

Stowarzyszenia reprezentujące właścicieli pubów uważają, iż to nadużycie ze strony gabinetu, który twierdzi, że puby podające jedzenie, są mniejszym zagrożeniem dla mieszkańców Irlandii, od tych, które jedzenia w swojej ofercie nie mają. Rząd nie dostarczył również przekonujących danych, dodaje się w oświadczeniu LVA i VFI, więc nie ma w ich przekonaniu podstaw, by „mokre puby” były zamknięte.

W tej sprawie wypowiedział się premier Martin, który stwierdził, że właściciele pubów, które nie mogą być ponownie uruchomione, otrzymają dodatkowe wsparcie jego gabinetu.

Na tym nie kończy się sprawa pubów i restauracji, które witać będą nas dzisiaj otwartymi drzwiami, ponieważ do weekendu przygotowują się też „Strażnicy Pokoju”, czyli An Garda Síochána. Władze Gardy zapowiedziały, że dzisiaj wieczorem, w okolicach pubów i restauracji, pojawi się znacznie więcej funkcjonariuszy, a ci, sprawdzać będą prawidłowość funkcjonowania lokali, ale i skontrolują, czy w ich okolicach, nie gromadzą się ludzie naruszający przepisy o dystansie fizycznym. Irlandzka policja reagować ma na każdy przejaw łamania przepisów związanych z Covid-19, więc upominać i karać.

Bogdan Feręc

Źr: LVA/VFI/Garda

Polska-IE: Udostępnij
Ktoś powinien odpow
Manufaktura Doti -
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian