Dziewiętnastoletni marynarz – online

„Dziewiętnastoletni marynarz” to tytuł dokumentalnej książki Małgorzaty Karoliny Piekarskiej. Publikacja, zawierająca listy pisane przez Zbigniewa Piekarskiego do rodziców, ukazała się w 2005 roku nakładem wydawnictwa Finna. Teraz, po 15 latach od premiery, listy przeniesione zostały do sieci w postaci filmów.

Książka „Dziewiętnastoletni marynarz” zawiera ponad 70 listów, które w latach 1905-1924 pisał do rodziców Zbigniew Piekarski, uczeń Szkoły Morskiej w Tczewie. Prywatnie był on stryjecznym dziadkiem autorki publikacji, Małgorzaty Karoliny Piekarskiej. Pomimo sporego zainteresowania czytelników i wyczerpania nakładu, listy nigdy nie ukazały się w wersji e-booka. Pojawił się jednak inny pomysł.

W 2020 roku aktor Zacharjasz Muszyński otrzymał od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego trzymiesięczne stypendium artystyczne w kategorii FILM. Stypendia MKiDN przyznawane są w ramach projektu „Kultura w sieci”, który jest elementem tarczy antykryzysowej w kulturze i ma wspierać ten sektor w działalności. W ramach otrzymanego stypendium powstał projekt „Dziewiętnastoletni malarz – online”. Jest on ekranizacją 61 listów, które powstały w latach 1923-1924. Każdy z filmów trwa od kilkudziesięciu sekund aż do 5 minut, w zależności od długości danego listu. W każdym z nich autorzy starali się poprzez rekwizyty oddać ducha ówczesnej epoki. W rolę autora listów, Zbigniewa Piekarskiego, wizualnie wcielił się Zacharjasz MuszyńskiAktor jednak dysponuje głębokim bas-barytonem, który nie pasuje do roli młodego chłopaka. Głosu głównemu bohaterowi udzielił zatem jego cioteczno-stryjeczny prawnuk – Maciej Szymczak.

Motyw przewodni filmów stanowi muzyka z utworu „Wesoła marynarska wiara”. Utwór powstał w 1920 roku w tczewskiej Szkole Morskiej. W czterech pierwszych listach, w których Zbigniew szykuje się do egzaminów, melodia wykonywana jest na fortepianie. W pozostałych zagrana została na rogu.

W ekranizacji wykorzystano archiwalne materiały, takie jak fotografie bohatera oraz jego rodziny, pochodzące z prywatnych zbiorów Małgorzaty Karoliny Piekarskiej. Autorka udostępniła również dokumenty i niektóre pocztówki. Zdjęcia ze Szkoły Morskiej w Tczewie oraz pozostałe pocztówki pochodzą ze zbiorów Polona.pl. W ekranizacjach kilku listów (listy: 44, 45, 48, 50, 51, 53, 54, 55 i 56) wykorzystano fragmenty filmu nakręconego w 1926 roku „Zew morza” , którego reżyserem był Henryka Szaro. Był to jedyny film, w którym pokazano statek szkolny „Lwów”, na którym pływał autor listów. Materiał został udostępniony dzięki Filmotece Narodowej – Instytutowi Audiowizualnemu (FINA).

Nagrania do ekranizacji listów odbywały się m.in. na terenie budynku dawnej Szkoły Morskiej w Tczewie (obecnie I LO im. M. Skłodowskiej-Curie) oraz na miejscowym cmentarzu.

Projekt „ Dziewiętnastoletni marynarz – online” zakończony zostanie dwoma dodatkowymi filmami: dokumentalnym oraz fabularnym. W pierwszym z nich, zatytułowanym „Dziewiętnastoletni marynarz – online. Historia Zbigniewa Piekarskiego”, widzowie dowiedzą się czemu listy się urwały i co się stało z ich autorem. Film będzie miał swoją premierę 10 września 2020 roku o godzinie 9:15 na kanale YouTube pod adresem: https://youtu.be/Mi1lfxejfdI

Drugi film, zatytułowany „Strach” lub „Ona boi się jego”, to przerażający dramat w jednym akcie. Film zrealizowany zostanie na podstawie jednego z utworów Zbigniewa Piekarskiego. Odtwórcami głównych ról będą Dobromiła Skalska i Zacharjasz Muszyński. Premiera filmu odbędzie się 12 września 2020 roku o godzinie 9:15 również na kanale YouTube pod adresem:  https://youtu.be/qKeeRdSSpKA

Pełna play lista zekranizowanych listów dostępna jest pod adresem:

Agencja Informacyjna

Agencja InformacyjnaKultura

Polska-IE: Udostępnij