Dzień Świętego Patryka – dniem protestów?

Przeciwnikom masek i szczepień odmawia się obecnie prawa do organizowania wieców i marszy protestacyjnych, co może wywołać ogólnokrajową akcję protestacyjną.

Ostatnio z taką odmową spotkali się organizatorzy potencjalnego protestu w Dublinie, którego Rada Miejska, nie wydała swojej zgody, aby przemarsz odbył się 17 marca. Jako powód podano ograniczenia, jakie obowiązują w kraju, a i wcześniejsze niepokoje, które wywołane zostały w stolicy.

To jednak z żaden sposób nie wpłynęło na organizatorów i nadal w mediach społecznościowych, promują swoją akcję sprzeciwu wobec ograniczeń, a i namawiają mieszkańców Dublina, by w Dzień Świętego Patryka, który tradycyjnie był dniem parad, wzięli udział w manifestacji.

Co ważne, nie tylko Dublin planuje takie marsze, a te mają być połączeniem sprzeciwu z Patrykową paradą, więc pochody, marsze i manifestacje, mogą odbywać się też w innych większych i mniejszych miastach, w których wyraz niezadowoleniu, dawać będą ich mieszkańcy.

W Dublinie może zebrać się na proteście nawet kilka tysięcy osób, o czym poinformował na Facebooku jeden z organizatorów, a dodał, że chciałby zobaczyć kilkanaście tysięcy uczestników.

We wpisach pod postami promującymi protest w Dublinie, pojawiają się również opinie krytyczne, więc te, które stwierdzają, iż to zachowanie nieodpowiedzialne, ale są również pytania. Niektóre z osób komentujących chciałyby się dowiedzieć, czy organizatorzy są w stanie zapewnić bezpieczeństwo i czy nie dojdzie to powtórki z poprzedniej manifestacji, a ta dała 23 aresztowania. W tej kwestii organizatorzy z przekonaniem mówią, iż będzie to przemarsz pokojowy i zaprzeczają, aby ich intencją było wywoływanie burd.

Policja, nie wypowiada się jeszcze w tej sprawie, a jej rzecznik stwierdził, iż funkcjonariusze będą reagować na przejawy łamania ograniczeń, jakie wprowadzone zostały w związku z piątym stopniem zagrożenia epidemiologicznego.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Zaszczepieni powinni
McDonald z zadowolen
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian