Dziękuję za taki rok

Jak każdego poprzedniego roku przyszedł czas na pewne podsumowania, a 2018 rok obfitował w wydarzenia i to w równym stopniu te dobre, jak i złe.

Do dobrych zaliczyć trzeba nowe znajomości, chociaż nie wszystkie okazały się takie, jakby można sobie tego życzyć, a część nawet pchnęła mnie w kierunku eutanazji, bo stałem się jej zwolennikiem. Mówiąc jednak całkiem serio, rok był dobry, chociaż ponownie minął błyskawicznie, ale ma to też dobre strony, bo o 12 miesięcy skrócił się czas oczekiwania na moją upragnioną emeryturę. Skoro jesteśmy już przy tej kwestii, to zamierzam zrobić psikusa irlandzkiemu „zusowi” i jak już mi dadzą, jako zasłużonemu pracownikowi Republiki Irlandii świadczenie emerytalne, będę żyć wiele lat, przekraczając średnią wyznaczoną w ostatnim czasie przez Social Welfare.

W każdym razie średnia emerytalna w Irlandii to 1 rok i 3 miesiące więc wyspiarskie Ministerstwo Ochrony Socjalnej powinno się przygotować, że to dla mnie zbyt mało.

Wracając do podsumowań, wspomnieć należy nowe kontakty zawodowe, a czyli radio WNET.FM, a i niezałatwioną do końca współpracę z polskimi przedstawicielstwami w Irlandii, ale rozmowy doprowadzę do końca w najbliższym czasie, żeby ta była pełna. Opóźnienia wynikają oczywiście z mojej winy, bo brak czasu jest w tym przypadku największą przeszkodą, czyli muszę żyć nadzieją, że znajdę go trochę więcej, niż miało to miejsce w ostatnich miesiącach.

Tu chciałbym przeprosić też moich znajomych, przyjaciół i rodzinę, z którymi nie spędzałem zbyt wielu chwil, a skoro Nowy Rok, to postanowienie, czyli obiecuję poprawę.

W końcówce roku należą się także podziękowania, a te kieruję przede wszystkim do współpracowników i współtwórców portalu, a tymi są: redaktorzy Magdalena Graszk (obecnie na zwolnieniu lekarskim), Tomasz Wybranowski, Piotr Słotwiński, Alex Sławiński, Sławek Orwat i oczywiście nasz irlandzki przyjaciel Stephen Fahey oraz specjalne podziękowania Przemkowi Zbieroniowi, bo ten bawi nas niekiedy do łez. Myślę, że wkrótce pojawi się u nas także znany, lubiany, popularny radiowiec i autor wierszy Jacek Jaszczyk, z którym wciąż rozmawiamy na temat formuły jego bloku związanego z czytelnictwem.

Nie można zapomnieć w tym miejscu o całym zespole redakcyjnym radia Wnet.FM na czele z Krzysztofem Skowrońskim, bo bez nich wiele spraw nadal byłoby w sferze planowania.

Dziękuję za kolejny rok współpracy naszemu grafikowi Marcinowi Pilch, znanemu w CK Krakowie fotografowi, bo to on jest sprawcą wszystkich graficznych zmian. Niczym byłyby podziękowania, gdybym nie wspomniał o Klinice Stomatologicznej NovoDent-Med, która w każdym tygodniu i to od samego początku istnienia portalu gości na jego stronach, a i o kolegach dostarczających nam wiadomości sportowych, czyli Polskich Fanach z Irlandii.

Dziękuję za owocną współpracę anglojęzycznej sekcji Polskiego Radia z Warszawy, a i Polskiej Agencji Prasowej, rządowym portalom Powroty.gov.pl i ZielonaLinia.gov.pl, a także Ministerstwu Spraw Zagranicznych oraz kilku redakcjom polonijnym z USA i Kanady, bo ich publikacje również się u nas pojawiają.

Dziękuję za dostarczanie informacji o wydarzeniach społecznych i kulturalnych naszej Ambasadzie i Konsulatowi w Dublinie, a także Patrickowi O’Sullivan, który jest konsulem honorowym w Limerick.

Osobną część podziękowań kieruję irlandzkiemu gabinetowi Leo Varadkara, bo i ten dzieli się z nami wieloma informacjami z życia kraju. Dziękuję także za współpracę partiom politycznym, w tym Fine Gael, Fianna Fáil, Sinn Féin, Labour Party, Social Democrats, Green Party i innym, gdyż i te ugrupowania często goszczą na portalu, a i przesyłają ważne dla nas wszystkich wiadomości.

Dziękuję za współpracę Press Office Kancelarii Prezydenta Michaela Higginsa, ale też An Garda Siochána i wielu innym, bo bez nich nic nie byłoby takie, jak jest obecnie.

Wiem, że nie wymieniłem tutaj wszystkich osób, gazet, portali i instytucji, a którymi współpracuje portal, ale i o was pamiętam i serdecznie dziękuję, za cały rok wspólnej pracy.

Mam także nadzieję, że nasza przyjaźń medialna trwać będzie nadal, a także rozwinie się w projekcie, który już w przyszłym roku pojawi się na irlandzkim rynku medialnym.

Wraz z redaktorem Tomaszem Wybranowskim i Piotrem Słotwińskim wspominaliśmy już o tym kilka razy, więc mamy nadzieję, że w najbliższych miesiącach, uda się uruchomić irlandzką wersję Kuriera Wnet, a ten nadal ewoluuje. Jak się niedawno okazało, polska gazeta, która będzie wydawana w Irlandii, może zawierać dodatek anglojęzyczny, więc trafiać również w ręce rdzennych mieszkańców wyspy. Mamy nadzieję, że ten dwujęzyczny projekt zostanie zrealizowany, a i rozwinie się na Wielką Brytanię, gdzie szef tamtejszego oddziału Alex Sławiński, czyni starania, by tak właśnie się stało.

Dalsze nasze plany związane są ze ściślejszą współpracą z instytucjami rządowymi w Irlandii oraz Polsce, a i opierać się będą na działaniach skierowanych do naszej diaspory. Nadal chcemy aktywizować Polaków na wyspie, a i zaproponować im stworzenie społeczności, z reprezentacją we władzach lokalnych.

To przyszłość…

Teraz chciałbym podziękować Państwu, czyli czytelnikom portalu, że byliście z nami w mijającym 2018 roku, a co dla nas istotne, wiele osób jest z nami od kwietnia 2014 r., kiedy to portal „Polska-IE”, pierwszy raz pojawił się w sieci.

Mamy nadzieję, że pozostaniecie z nami w kolejnym roku i w latach następnych, a i spotykać się będziemy w irlandzkim wydaniu Kuriera Wnet i oczywiście w audycji „Studio Dublin”.

Życzę Państwu na nadchodzący rok wielu powodów do radości, realizacji planów i zamierzeń, a i niesamowitej ilości słońca, tak potrzebnego nam wszystkim, mieszkańcom naszej wspólnej Republiki Irlandii, bo tę przecież i my tworzymy.

Bogdan Feręc

Znajdź nas:

Nie drażnić lwa
Przemysław Zbieroń
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn