Dzięki pandemii jesteśmy bogatsi

Bank Centralny podał informację o wartości netto irlandzkich gospodarstw domowych, a jak się dowiadujemy, znowu jesteśmy bogatsi.

W pierwszych miesiącach pandemii wydawało się, że narodowa tragedia zapukała do drzwi, ale nic takiego się nie stało, jeżeli nie liczyć dużego wzrostu wartości depozytów oszczędnościowych i spadku zadłużenia. W II kwartale tego roku wartość netto gospodarstw domowych wzrosła do rekordowego poziomu 817 miliardów euro, co wcześniej, mogło być zaledwie marzeniem bankowców.

Mieszkańcy Irlandii, którzy zamknięci zostali w domach, zgromadzili w postaci depozytów, znacznie więcej pieniędzy i w zaledwie trzy miesiące, ich aktywa finansowe podniosły się o 21,6 miliardów euro. Co ciekawe, spadło znacznie zadłużenie gospodarstw domowych i zobowiązania względem banków w II kwartale 2020 roku obniżyły się o 1,4 mld €, obniżając poziom zadłużenia liczonego ogółem do 143 miliardów euro.

Zadłużenie gospodarstw domowych w Irlandii jest obecnie o 1/3 niższe od szczytowego, które zanotowane zostało w 2008 roku, a wynosiło ówcześnie 202 mld €, dodaje Bank Centralny Irlandii.

W ujęciu ogólnym każde z irlandzkich gospodarstw domowych, warte jest obecnie na 166 051 €.

Decyzja rządu o zamrożeniu rynku mieszkaniowego, na tym nie zmieniała specjalnie sytuacji, bo aktywa mieszkaniowe, pozostały na stabilnym poziomie 542 miliardów euro.

Dane BCI oznaczają, że w zaledwie trzy pandemiczne miesiące, na przekór sytuacji, a ta wiązała się również z utratą pracy i dochodów, które spadły łącznie o 2,1 mld €, irlandzkie gospodarstwa domowe, zaczęły oszczędzać, a to przyniosło im wyższe wkłady depozytowe, a i zmniejszenie się zadłużenia. Powodem jest też mniej możliwości trwonienia pieniędzy, więc wyjazdy zagraniczne, ale i zamknięcie na głucho pubów, restauracji oraz hoteli, gdzie mieszkańcy kraju, zostawiają corocznie miliony euro. Ekonomiści dodają, że na zwiększenie oszczędności, więc bogactwo gospodarstw domowych, wpłynął też sam pobyt w domach, a wtedy, skończyły się śniadania i lunche na mieście, które stanowią poważną pozycję w wydatkach, jakie czynią gospodarstwa domowe w każdym z normalnych miesięcy.

Bogdan Feręc

Źr: BCI

Polska-IE: Udostępnij
Profesor Mirosław M
POLICJANCI ZATRZYMAL
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian