Dzieci z bezpłatnym dostępem do lekarzy GP

W budżecie na 2022 rok, zaproponowane zostanie, aby z darmowej opieki lekarskiej GP, mogły korzystać dzieci do lat siedmiu, co zmniejszyć ma obciążenia dla rodzin, sugerował minister zdrowia Stephen Donnelly.

Skorzystać mają też na zmianach budżetowych osoby kupujące leki, bo obniżony zostanie próg w programie refundowania leków i ze 114 spadnie do 100 euro. To z kolei może przełożyć się na roczne oszczędności w kwocie nawet do 168 €. Zmian doczeka się też program skierowany do młodych pracowników, gdyż programy dentystyczne, zaczną obowiązywać dla płatników PAYE już po dwóch latach odprowadzania składek, a nie pięciu, jak jest to obecnie.

W zakresie służby zdrowia, zwiększone zostanie także finansowanie pakietów zdrowotnych dla osób niepełnosprawnych i cierpiących z powodu problemów psychicznych, a osoby wymagające pomocy i opieki w domu, także częściej będą mogły korzystać ze wsparcia.

Rząd przygotował pakiet wart 250 mln €, aby zminimalizować kolejki oczekujących na przyjęcie do specjalistów i szpitali, a w tym zakresie jest chyba najwięcej do zrobienia, gdyż listy oczekujących, sięgają już miliona osób. Kolejnym z pakietów, jaki doczeka się zwiększenia będzie ten przeznaczony na walkę z rakiem, i tu, będzie o 30 mln € więcej, a 10 mln € więcej popłynie na program darmowej antykoncepcji.

Pierwszy raz zacznie obowiązywać program minimalizujący tzw. ubóstwo menstruacyjne, więc znajdą się też pieniądze na darmowe środki higieniczne dla kobiet.

Budżet idzie także w kierunku podniesienia akcyzy na papierosy i paczka 20 sztuk zdrożeje o 50 centów, ale nie zmieni się cena alkoholu.

Zwiększony zostanie nieco dodatek paliwowy, a także wydłużony zostanie okres, w którym obowiązuje, natomiast bez zmian płacić będziemy składki PAYE. W podatku dochodowym zauważymy nieznaczne zmiany, bo zostanie podniesiony próg netto dla odpisów podatkowych, a i rozszerzy się zakres stawek podatkowych, co ułatwi dostosowanie się co grup płatników.

Zwiększy się też ilość policjantów i chociaż wcześniej mówiono, że będzie ich o 500 więcej, to ostatecznie ustalono, iż ogólnie zatrudnionych zostanie w przyszłym roku 700 nowych funkcjonariuszy.

Duże zmiany pojawią się w przypadku Local Property Tax, o czym poinformował minister finansów, bo znacznie więcej zapłacą osoby i firmy, które do tej pory, zarabiały na gromadzeniu ziemi, by tę sprzedać z dużym zyskiem. Właściciele niewielkich działek i nieruchomości technicznych zapłacą podatek od uzyskania pozwolenie na budowę w kwocie 3% ich wartości, a wraz z innymi środkami wprowadzonymi w zakresie zmian budowlanych w Irlandii, w pierwszym etapie, w budżecie Departamentu Mieszkalnictwa pojawi się ok. 600 mln €, co pomoże rozpocząć programy budowlane zaproponowane przez ministra O’Briena.

Sektor turystyczny zasilony zostanie kwotą 50 mln €, a i inne działy, które obecnie cierpią ze względu na brak klientów po pandemii oraz mają problemy z pełnym powrotem do normalności, także mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z państwowej kasy.

Transport publiczny zostanie zmodernizowany za kwotę 120 mln €, a płaca minimalna wzrośnie do 10,50 € za godzinę.

To najważniejsze zmiany w przyszłorocznym budżecie, które jutro, zaczną być omawiane przez posłów, by następnie, zajął się nimi Seanad, a i podpisać musi ustawę budżetową prezydent, by zaczęła obowiązywać.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Poland will continue
Niedostępność mie