Dzieci trzymaj na zewnątrz, załóż im maski i zaszczep

Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego wydał szereg nowych zaleceń, które staną się podstawą do decyzji rządu, a ta powinna zapaść w przyszłym tygodniu.

W oficjalnym wystąpieniu po posiedzeniu NPHET dr Tony Holohan powiedział, iż w związku z dużą ilością zakażeń, również dzieci poniżej 12 roku życia, powinny unikać zachowań ryzykownych, więc ograniczyć do absolutnego minimum swoje uczestnictwo w przyjęciach rodzinnych, o charakterze rozrywkowym, spotkań z przyjaciółmi w pomieszczeniach, natomiast wszystkim dzieciom w wieku powyżej 9 lat, zaleca się noszenie masek w środkach komunikacji miejskiej, sklepach i miejscach z dużą ilością osób postronnych. Oznacza to, że wszystkie dzieci od trzeciej klasy szkoły podstawowej wzwyż, mają stosować się do zasad, jakie obowiązują osoby dorosłe. Wskazuje to, że również w szkołach maski dla tych uczniów będą obowiązkowe, o ile na propozycje przystanie rząd.

Przepis miałby obowiązywać przynajmniej do połowy lutego 2022 roku, co zostało przedstawione ministrowi zdrowia Stephenowi Donnelly.

Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego zaleca również, aby obowiązek przedstawienia covidowej przepustki, został rozszerzony, a został wprowadzony wszędzie tam, gdzie istnieje wysokie ryzyko transmisji koronawirusa. (W mojej ocenie tego punktu, w pracy, sklepie i kościele).

Oczekuje się również, a dzieje się to po decyzji Europejskiej Agencji Leków, że i irlandzki organ, jakim jest Krajowa Rada Doradcza ds. Szczepień (NIAC), wyda wkrótce swoją decyzję o wprowadzeniu szczepień dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat, a wakcyny podawane mają być w centrach masowych szczepień. NIAC zapowiada również, że programy prowadzone będą wspólnie, bo z kampanią promującą dodatkowe szczepienia wśród dorosłych, natomiast pierwsza partia szczepionek dla dzieci, pojawi się w kraju w okolicach 20 grudnia tego roku. Wg Rady Doradczej ds. Szczepień, będzie mogło z nich skorzystać prawie pół miliona dzieci, chociaż uważa się, że nie wszystkie poddane zostaną szczepieniu.

Żeby uniknąć niskiego poziomu zaszczepień wśród dzieci, a jednocześnie rozwiać wątpliwości rodziców, HSE przeprowadzi ankietę i zapyta w niej rodziców, jakie mają w tym zakresie obawy, a jednocześnie, jakich wskazówek potrzebują? Na tej podstawie, przygotowany zostanie program informacyjny dla rodziców. Wymagana będzie też zgoda rodziców lub opiekunów dziecka, by latorośl została zaszczepiona.

Z badań ESRI wynika, iż 39% rodziców zgodzi się na szczepienie dziecka poniżej 12 roku, życia, 31% nie wyda na takie swojej zgody, natomiast 30%, nie ma pewności, czy będzie to słuszna decyzja.

Szczepionka dla dzieci jest dokładnie tym samym preparatem, jakim szczepieni są dorośli, ale z informacji płynących z firmy Pfizer, czyli producenta jednej z dostępnych w Irlandii szczepionek wynika, że w produktach dla dzieci, substancja czynna, zmniejszona została do 1/3 typowej dawki.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Poland proposes boos
Minister zaniepokojo
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська