Dzieci będą szczepione za darmo, ale za to masowo

Rzeczniczka HSE potwierdziła, że ​​szczepienia dzieci, planowane są na październik i aż 750 000 dzieci w wieku od 2 do 12 lat otrzyma bezpłatną szczepionkę.

Decyzja podjęta została przez Ministerstwo Zdrowia, które działa na podstawie zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia i zaleca, aby w tym roku, szczepieniom przeciwko grypie sezonowej, poddać jak największą ilość osób. Szczepienia mają pomóc w zwalczaniu przede wszystkim grypy, ale i pomagać w opanowaniu koronawirusa i zmniejszeniu ogólnej jesiennej i zimowej ilości zachorowań. Zalecenie jest też wynikiem obaw, jakie panują w środowisku medycznym, a chodzi o to, że epidemia grypy sezonowej, może przyczynić się do znacznego zmniejszenie zdolności leczenia szpitalnego, również pacjentów z Covid-19.

Co ciekawe, szczepienia prowadzone będą w gabinetach lekarzy GP oraz w szpitalach, ale taka ilość osób do zaszczepienia, może powodować zatory, więc zaproponowano, aby utworzyć również mobilne punkty szczepień, a te ustawiane będą w miejscach, gdzie będą łatwo dostępne.

HSE uważa, co też jest przekazem informacji z WHO, iż grypa, łatwo może być przeniesiona przez dzieci na osoby o niższej odporności, więc np. dziadków i osoby chore, które mieszkają w jednym gospodarstwie domowym, więc szczepiąc dzieci, zabezpieczy się też tę część populacji. Masowe szczepienia planowane są na październik, a co jeszcze ciekawsze, dzieciom, szczepionka podawana będzie w formie wziewnej, nie zaś w postaci zastrzyku.

Rzeczniczka HSE:

– W tym roku program szczepień przeciwko grypie HSE będzie prowadzony jak zwykle przez lekarzy pierwszego kontaktu, farmaceutów i pracowników służby zdrowia w miejscu pracy. Oczekuje się, że dzieci w wieku od 2 do 12 lat będą szczepione podobnie. Celem Światowej Organizacji Zdrowia jest zaszczepienie 75 procent populacji. Dane z Public Health England, gdzie program szczepień grypy sezonowej dla dzieci rozpoczął się w 2013 r., pokazują, że absorpcja wzrasta z każdym rokiem. Ogólnokrajowa absorpcja wyniosła 60,8 procent dla dzieci w wieku szkolnym i 44,9 procent dla dzieci w wieku przedszkolnym w 2018 i 2019 roku.

Minister zdrowia Stephen Donnelly poinformował w oddzielnym komunikacie, że HSE zamówiło już 600 000 dawek wziewnej szczepionki przeciwko grypie, która podawana będzie przede wszystkim dzieciom, a dla reszty populacji przygotowane są szczepionki przeciwko grypie sezonowej w ilości 1,35 miliona pojedynczych dawek.

Przed rozpoczęciem masowej akcji szczepień dzieci, HSE informować będzie w specjalnych spotach informacyjnych, podobnie, jak zachęcać ma dorosłą część mieszkańców Irlandii, aby w tym roku, skorzystali ze szczepień przeciwko grypie.

Bogda Feręc

Źr: HSE/Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij
Caspian Hope – Wri
Minister sprawiedliw