Dystrybucja szczepionki rozpocznie się w początkach stycznia

Minister zdrowia Stephen Donnelly poinformował dzisiaj, iż rząd nie pójdzie szybką ścieżką w sprawie szczepionek, chociaż dokumenty będą przygotowane.

Jak stwierdził minister Donnelly, w Irlandii, szczepionka pojawi się prawdopodobnie w początkach stycznia 2021 roku, ale wcześniej, musi być zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków (EMA). To jednak nie stanie się wcześniej, niż 29 grudnia tego roku, bo taką datę posiedzenia wyznaczyła EMA.

Jako pierwsze na wyspie pojawią się szczepionki Pfizer/BioNTech, a następnie Moderna, o ile Europejska Agencja Leków, zatwierdzi je do użytku. Co ważne, posiedzenie EMA w sprawie szczepionki Moderny, zaplanowano na 12 stycznia przyszłego roku. Następnie irlandzki rząd poczeka na zatwierdzenie szczepionek AstraZeneca/Oxford i Jansen, ale w obu przypadkach, nie ma jeszcze wyznaczonego terminu posiedzeń Agencji.

O terminach posiedzeń EMA poinformowała premiera Martina i ministra Donnelly’ego szefowa Europejskiej Agencji Leków Emer Cooke, która pochwaliła Irlandię, iż udało się jej opanować drugą falę koronawirusa.

Jakby głuchy na sygnały płynące z kręgów rządowych, a także informacje z prasy, radia oraz telewizji, lider Partii Pracy, ponownie nagabywał, aby „minister ds. szczepionek”, pozwolił na jak najszybsze wypełnienie obowiązków grupy roboczej. To trochę niezrozumiała postawa i kolejne faux-pas, jakim w ostatnim czasie wykazuje się szef laburzystów, gdyż to, do czego nawołuje, już się dzieje i to od kilkunastu dni.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Polska-IE: Udostępnij
Podejrzani o wyłudz
EUROPEJSKA AKCJA: EM
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian