Dystans społeczny może pozostać nawet do 2022 roku

Wykorzystując modele prognozowania innych chorób zakaźnych, eksperci z Harvard TH Chan School of Public Health określili przypuszczalny termin obowiązywania ograniczeń w kontaktach międzyludzkich.

Specjaliści określili dynamikę rozwoju wirusa Covid-19, a następnie dane podstawili pod istniejące modele najpoważniejszych, a zbliżonych chorób zakaźnych i stwierdzili, że dystans społeczny, który pomaga w ograniczeniu liczby zakażeń, może być niezbędnym środkiem ochrony przez najbliższe półtora roku. Eksperci zaznaczają, że w chwili, kiedy znoszone będą ograniczenia, zapewne dojdzie do wzrostu ilości zachorowań, więc rosnąć będzie ilość osób hospitalizowanych, a i pojawi się więcej pacjentów krytycznych.

To całkiem normalne zjawisko, które widać także w przypadku innych chorób zakaźnych, więc o ile nie będziemy dysponowali skutecznymi szczepionkami przeciwko Covid-19, ilość zachorowań w pierwszym okresie po zniesieniu ograniczeń będzie miała tendencję wzrostową.

Ważne jest, dodają naukowcy z Harvard TH Chan School, aby nawet po zniesieniu ograniczeń, z dużą ostrożnością podchodzić do kontaktów w miejscach publicznych, czyli nadal się izolować, a przynajmniej zachowywać odpowiedni dystans. Choroba będzie groźna jeszcze przez jakiś czas, więc do chwili, kiedy nie nauczymy się jej zwalczać, a to można osiągnąć przez wynalezienie leku, który radzić sobie będzie z wirusem.

Eksperci są przekonani, iż w najbliższych miesiącach, będziemy mieli do czynienia z kilkoma nawrotami choroby, a to oznacza, że pewne ograniczenia będą musiały nadal funkcjonować. Opinia fachowców jest obecnie jednoznaczna i w ich ocenie, tylko dystans społeczny ograniczy kolejne fale zakażeń, a ten powinien być utrzymany do 2022 roku.

Modelowanie wirusa Covid-19 wykazało również, iż do 2025 roku będziemy mieli do czynienia z uodparnianiem się ludzi do tej odmiany koronawirusa, co z kolei prowadzi do wniosku, że właśnie do tego czasu będziemy mieli istotne nawroty zakażeń. Naukowcy opierając się na wynikach badań, twierdzą, że wirusa Covid-19, nie uda się wyeliminować tak, jak udało się to z jego „kuzynem”, czyli Sars-CoV-1 i nie będzie on przypominał swoim zachowaniem wirusa grypy sezonowej, który powraca tylko w niektórych miesiącach. Szczep Sars-CoV-2, od którego pochodzi wirus Covid-19, aktywny jest w każdych warunkach pogodowych i niezależnie od klimatu.

Covid-19 może pojawiać się też w postaci krótkotrwałych pandemii, które atakować będą kontynenty lub poszczególne państwa, niezależnie od pory roku.

Bogdan Feręc

Źr: Harvard TH Chan School of Public Health, Grad Lab, Department of Immunology and Infectious Diseases/New York Times

Polska-IE: Udostępnij...
KE wydaje zalecenia:
Wydatki konsumpcyjne
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish