Dwumiesięczne opóźnienia w PPS-ach

Department of Social Protection obiecuje przesunąć pracowników z innych stanowisk, aby poradzić sobie z wydawaniem nowych numerów PPS.

Opóźnienia powstały, kiedy urzędnicy pracowali z domów, a same urzędy, były zamknięte. Obecnie na wydanie numeru PPS, w zależności od regionu, czeka się od trzech tygodni do nawet dwóch miesięcy, a w tym czasie, powstają problemy finansowe, gdyż teoretycznie, nie można zostać zatrudnionym, o ile nie posiada się PPSN.

Najwięcej problemów w tym zakresie zgłaszają cudzoziemcy, w tym studenci, którzy pojawili się w Irlandii, a nawet znaleźli pracodawcę, który potwierdził chęć ich zatrudnienia, ale teraz, wszystko zależy od urzędników socjalnych, którzy muszą poradzić sobie z tzw. nawałem wniosków.

Wg Department of Social Protection, w opracowaniu jest ponad 5000 wniosków o nadanie numeru PPS, więc tyle też jest opóźnionych.

Departament Ochrony Socjalnej twierdzi jednak, że poprzez przesunięcie pracowników z innych stanowisk, uda się nadrobić opóźnienia w kilka tygodni i wszystko niebawem wróci do normy, więc numery PPS, otrzymywać się będzie szybko. Obecnie typowym okresem przetwarzania wniosku jest od 4 do 5 tygodni, chociaż dotyczy to Dublina i Cork, a w innych, mniejszych miastach sytuacja wygląda jakoby lepiej.

*

To słowa wypowiedziane trochę na wyrost, gdyż niedawno, zgłosił się do mnie pewien człowiek i poinformował mnie, że w Galway, czeka na wydanie mu PPSN już czwarty tydzień. Numer dostał po ponad pięciu tygodniach i wtedy dopiero, zarobione pieniądze, przelane zostały z firmy na jego konto. Wychodzi na to, że przez urzędnicze opóźnienia, człowiek zmuszony był pracować przez półtora miesiąca bez wynagrodzenia, a była to wyłączna wina systemu nadawania numerów PPS. Nawiasem mówiąc, urzędnicy, nie nadają się do pracy zdalnej, bo pracują zupełnie inaczej, niż zatrudnieni w taki sam sposób, ale w prywatnych firmach. W mojej ocenie, ta właśnie grupa zawodowa, opłacana przez nas, nigdy nie powinna otrzymać prawa do pracy zdalnej.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Wg Aontú – irland
Protest: Sat 29 Janu
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська