Dwudniowy strajk pilotów od 22 sierpnia. Pół Europy nie poleci liniami Ryanair

Związek zawodowy Irish Air Line Pilots ‚Association (IALPA), reprezentujący irlandzkich pilotów Ryanair, którzy bezpośrednio zatrudniani są przez te linie, przekazał władzom przewoźnika informację o strajku, który rozpocznie się jeszcze w wakacje.

W związku z tym strajk rozpocznie się o północy 22 sierpnia 2019 roku i potrwa 48 godzin, co z całą pewnością wpłynie na pasażerów przylatujących i odlatujących z Irlandii. Jednocześnie IALPA dodaje, że o kolejnych dniach strajkowych piloci Ryanair powiadamiać będą pracodawcę w przepisowych terminach, o ile zajdzie taka potrzeba.

Wcześniej piloci zatrudnieni przez Ryanair w głosowaniu podjęli decyzję o zaostrzeniu formy swojego protestu, a 94% głosujących opowiedziało się za akcją strajkową. W wyjaśnieniu do swojej decyzji zaznaczali, iż problemem są nadal kwestie płacowe i warunki zatrudnienia, więc ogłosili wejście w spór zbiorowy z pracodawcą.

Informacja o 48-godzinnym strajku przyszła w chwili, kiedy toczyły się rozmowy pomiędzy macierzystym związkiem zawodowym dla IALPA Fórsa, a Ryanair. Na spotkaniu strona związkowa powtórzyła jedynie znany nam już komunikat, co miało być komentarzem do opublikowania terminu strajku, iż spodziewa się, że „tylko merytorycznej kontrpropozycja kierownictwa Ryanaira, która właściwie uwzględni wszystkie roszczenia IALPA”. Fórsa dodaje, że nowe propozycje nie padły, więc nie ma obecnie podstaw, by rekomendować pilotom z Ryanair zawieszenia strajku.

W tej sprawie oświadczenie wydał też Ryanair, który uważa, że piloci wysunęli „nierealne i niemożliwe do zrealizowania żądania”, bo prowadzić będą do wzrostu ich wynagrodzeń o 101%. Negocjatorzy przewoźnika wezwali też reprezentację pilotów, aby wróciła do stołu rokowań, jednak o mediacje proponują zwrócić się do niezależnego organu.

Ryanair krytykuje też datę rozpoczęcia strajku, bo ta jest jawną próbą daleko idącego nacisku na władze linii, ale wpłynie w stopniu znacznym na klientów Ryanair.

Przypomnieć należy, że strajk irlandzkich pilotów nałoży się na akcję strajkową pilotów Ryanair z Wielkiej Brytanii, bo oni też zaczynają swój protest 22 sierpnia, który trwać będzie 48 godzin. W Zjednoczonym Królestwie kolejne trzy dni strajkowe rozpoczną się 2 września, więc należy się spodziewać, że i w Irlandii strajki ogłoszone zostaną w tym samym terminie.

Co gorsze, 10 dni strajkowych ogłoszono również w Hiszpanii, a ten rozpocznie się w początkach września, a 21 września zaczyna się pięciodniowy strajk portugalskiego personelu pokładowego Ryanair.

Bogdan Feręc

Źr: Fórsa/IALPA/Ryanair

Podziel się:

ArabicChinese (Traditional)EnglishFrenchIrishPolishRussianSpanish
ArabicChinese (Traditional)EnglishFrenchIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn