Dwoje ministrów mówi o zwiększeniu limitu odległości od domu

W dzisiejszym programie telewizji RTÉ „Tydzień w polityce” minister turystyki oraz spraw zagranicznych powiedzieli, iż spodziewają się niewielkich zmian w zasadach, jakie obowiązują obecnie ze względu na wysoką ilość zakażeń.

Wg ministra spraw zagranicznych Simona Coveneya, nie ma możliwości, aby zmiany były duże, ponieważ wciąż i to pomimo zwiększenia tempa podawania szczepionki, co nastąpiło w ostatnich dniach, sytuacja pod względem wirusowym jest niepewna. Minister dodał, że decyzja o zmianach, podjęta zostanie w nadchodzącym tygodniu, jednak spodziewa się bardzo ostrożnych decyzji, a zakres, w jakim będzie poruszać się rząd, jest bardzo wąski. Rząd przede wszystkim chciałby uniknąć kolejnej fali koronawirusa, więc działać będzie z dużą rozwagą, a złagodzenie, jakie nastąpi, powinno być trwałe, by nie trzeba było ponownie wprowadzać tych ograniczeń.

Simon Coveney jest przekonany, że już jutro w godzinach popołudniowych, gabinet otrzyma zalecenia i porady z Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego, więc na tej podstawie, będzie mógł podejmować dalsze decyzje w sprawie Covid-19. Szef resortu spraw zagranicznych podkreślił jednak, iż pełną opinię Zespołu, gabinet otrzyma dopiero we wtorek rano.

Minister Simon Coveney:

– Nie mamy jeszcze zalecenia NPHET, ale nie sądzę, aby było tajemnicą, że NPHET i rząd uznają, że ludzie potrzebują tu trochę miejsca do oddychania. Spodziewałbym się, ale nie jestem pewien, że będziemy patrzeć na ograniczenie do 5 km, że będziemy patrzeć na aktywność na świeżym powietrzu, że na pewno będziemy chcieli ułatwić dzieciom pełny powrót do szkoły po 5 kwietnia.

Simon Coveney mówił też o sektorze budowlanym, który także powinien doczekać się zniesienia ograniczeń, ale powrót budowlańców do pracy, obwarowany ma być pewnymi zasadami.

Wg ministra, program szczepień już wkrótce ruszy pełną parą, a do połowy lipca, większość mieszkańców, powinna być już zaszczepiona.

W tej sprawie wypowiadała się również minister turystyki, kultury, sztuki, Gaeltacht, sportu i mediów Catherine Martin, a powiedziała, że ​​rząd może wydłużyć obecny limit 5 km po Wielkanocy. ​​Rząd będzie również dążył do rozszerzenia spotkań na świeżym powietrzu poza jedno gospodarstwo domowe i złagodzenia ograniczeń dotyczących sportu oraz budownictwa.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Polska-IE: Udostępnij
Minister zanieczyszc
Polskie prognozy gos
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian