Dwoje irlandzkich europosłów przeciw szybkiej ścieżce

Ukraina uzyskała status państwa kandydującego do UE, ale dwoje eurposłów, sprzeciwia się szybkiej ścieżce negocjacyjnej.

Europosłanka Clare Daly i poseł Mick Wallace poparli propozycję, aby proces przyjmowania Ukrainy do Unii Europejskiej toczył się w normalnym trybie lub nawet w trybie spowolnionym, a uzasadnili to próbą militaryzacji całego bloku unijnego oraz zbyt szybkiego odejścia od paliw kopalnych wydobywanych metodami niszczącymi środowisko. W oświadczeniu MEP Wallace podkreślił, iż z całych sił wspiera Ukrainę w obronie przed agresywnym zachowaniem Rosji, potępił też samą agresję na Ukrainę, ale gdyby wniosek popierany przez  Daly i Wallace’a uzyskał poparcie, mógłby w nieskończoność przeciągać proces akcesyjny.

MEP Daly i MEP Wallace

We wniosku, który poparła MEP Daly i MEP Wallace znalazło się stwierdzenie, że to główny nurt Unii Europejskiej zaczął manipulować procedurą przyjmowania nowych członków do UE, co może prowadzić do stosowania takich zasad wobec innych kandydatów.

Problemy wystąpiły też w trakcie samego głosowania, bo euro poseł Sinn Féin Chris MacManus, także zmienił danie wyrażone w głosowaniu, a uzasadnił to, iż jego głos w czasie bloku głosowań, został źle zarejestrowany. Biuro poselskie europosła wyjaśniło, że do wniosku Ukrainy, zgłoszono wiele poprawek i stąd wyniknęły problemy w głosowaniu, ale w szerokim kontekście wniosku, poseł MacManus, głosował za przyjęciem Ukrainy do UE i nadaniu jej statusu kraju kandydującego.

Podobnie skorygował swój głos z bloku głosowań eurposeł Seán Kelly z Fine Gael, bo i on miał problem podczas głosowania i zgłosił poprawkę do jednego z głosowań, gdzie w nieodpowiedniej chwili podniósł rękę.

Wniosek o opóźnienie procesu przyjmowania Ukrainy do Unii Europejskiej złożyła europarlamentarna lewica, do której należy czworo irlandzkich europosłów. Poprawka, o której mowa, więc opóźniająca proces przyjęcia Ukrainy do UE, uzyskała 59 głosów poparcia, natomiast za jej odrzuceniem głosowało 546 europarlamentarzystów.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Można pozwać landl
„Negocjacje z szal