Dwie strony budżetu. Sinn Féin vs. Fine Gael. Kto przesadził?

Sinn Féin, jak każdego roku przestawiło swój alternatywny budżet na 2021 rok, a ten spotkał się z ostrą krytyką jednego z ugrupowań rządzących. Co ciekawe, dzieje się tak pierwszy raz od lat, ale pamiętajmy, że jesteśmy w innych czasach i Sinn Féin, jest bardzo aktywną i silną opozycją, czyli reakcja, musiała być mocna.

Na początek propozycje ugrupowania prowadzonego przez Mary Lou McDonald, a następnie, odpowiedź Fine Gael.

Odbudowa: silniejsza, sprawiedliwsza, lepsza – Sinn Féin Alternative Budget 2021

Rzecznik Sinn Féin ds. finansów Pearse Doherty wraz z szefową Sinn Féin Mary Lou McDonald i rzecznikiem ds. wydatków publicznych i reform Mairéad Farrell, opublikowali alternatywny budżet Sinn Féin na rok 2021, a ten nosi tytuł „Odbudowa: silniejsza, sprawiedliwsza, lepsza”.

Rząd Sinn Féin wprowadziłoby budżet, który:

  • Wspiera pracowników i rodziny, aby pomóc im przejść przez obecny kryzys Covid-19, cofa cięcia w PUP, zmniejsza koszty opieki nad dziećmi o jedną trzecią w 2021 r. oraz obniża i zamraża czynsze.
  • Wspiera przedsiębiorstwa, zwłaszcza te sektory, które najbardziej ucierpiały i tworzy miejsca pracy. Stworzylibyśmy miejsca pracy poprzez inwestycje kapitałowe, obniżylibyśmy VAT z 13,5% do 9% dla dotkniętych sektorów, dostarczylibyśmy odpowiedni do celu EWSS i przedłużylibyśmy zwolnienie ze stawek komercyjnych do czerwca.
  • Dostarczyli niedrogie mieszkania na niespotykaną dotąd skalę. W 2021 roku podwoilibyśmy inwestycje w mieszkania i dostarczymy 20 000 mieszkań socjalnych i tanich.
  • Zapewnili odpowiedni plan zimowy dla naszych usług zdrowotnych i zapewnili fundusze na radzenie sobie z niebezpiecznie wydłużającymi się listami oczekujących, usługami dla osób niepełnosprawnych, leczeniem raka i zdrowiem psychicznym. Dostarczylibyśmy 1100 łóżek, 100 łóżek na OIOM-y i rekrutowalibyśmy 2500 dodatkowych pielęgniarek oraz lekarzy.

Pearse Doherty powiedział:

– Irlandia, która pojawi się po obecnym kryzysie, będzie kształtowana przez wybory, których dokonujemy dzisiaj. Możemy nadal drukować te pęknięcia i pozwalać grupowym interesom na prowadzenie spraw, tak jak robią to Fianna Fáil i Fine Gael od dziesięcioleci, albo możemy wszystko naprawić raz na zawsze. Jedno jest pewne – nie możemy wrócić do robienia rzeczy tak, jak robiono to wcześniej. Tegoroczny budżet musi pokazać ambicje i wizje. Musi rozpocząć dzieło odbudowy naszego kraju, aby wyjść z tego kryzysu – silniejszymi, sprawiedliwszymi i lepszymi. W czasach wielkiej niepewności w naszych propozycjach budżetowych chodzi o zapewnienie pracownikom i rodzinom pewności. Nasz plan gwarantuje, że jeśli stracisz pracę lub masz mniej godzin, Twoje dochody będą chronione. Nasz plan zapewnia, że ​​możesz opłacić swoje rachunki, obniżając koszty czynszu i opieki nad dziećmi. Nasz plan zapewnia przetrwanie jak największej liczby małych i średnich firm. Nasz plan obejmuje 20 000 niedrogich domów i gwarantuje, że nasze szpitale będą miały łóżka i personel do opieki nad Covid-19 i innymi niż Covid w nadchodzących miesiącach. Mamy plan wyprowadzenia naszego kraju z tego kryzysu i odbudowy w lepszy, sprawiedliwszy i silniejszy sposób.

Riposta Fine Gael

Hipokryzja SF pokazuje, że traktują ludzi z pogardą. Alternatywny budżet Sinn Féin pokazuje, że nadal są partią antybiznesową o wysokich podatkach, powiedział minister stanu Fine Gael.

Minister Peter Burke Stwierdził:

– Wraz z pandemią COVID-19 gospodarka już stoi w obliczu bezprecedensowego szoku, jednak Sinn Féin proponuje 19 odrębnych podwyżek podatków o wartości ponad 2,2 mld euro w swoim alternatywnym budżecie. Teraz nie jest czas na dalsze podwyżki podatków, a nadszedł czas, aby pobudzić gospodarkę i stworzyć miejsca pracy, tak jak z powodzeniem zrobiło Fine Gael, kiedy przeszliśmy do rządu po ostatnim krachu gospodarczym. Przedsiębiorstwa w całym kraju znajdują się pod wystarczającą presją, ale nie muszą radzić sobie z niezrównoważonym obciążeniem podatkowym. Czy ludzie w Sinn Féin nie zdają sobie sprawy, że małe i średnie przedsiębiorstwa są siłą napędową naszej gospodarki? Tworzą miejsca pracy i są niezbędni do ożywienia naszych miast i wsi. Sinn Féin chce również zwiększyć obciążenia podatkowe zwykłych rodzin. Na przykład chcą podnieść podatek od dziedziczenia domu rodzinnego, proponując 3% podwyżkę stawki podatku od spadków (CAT) z 33% do 36% oraz zmniejszenie kwoty wolnej od podatku o 33 000 EUR, którą, rodzina może przekazać swoim dzieci. Przypadkowi wynajmujący byliby również karani przez Sinn Féin, ponieważ faktycznie proponują im podwójne opodatkowanie, chcą podatku od drugiego domu, bez zniesienia podatku od nieruchomości. Sinn Féin po prostu nie można ufać w przypadku finansów publicznych. To partia, która powiedziała, że ​​powinniśmy wydać fundusz „Deszczowy Dzień”. Gdzie byśmy teraz byli, gdybyśmy to zrobili? Fine Gael traktuje priorytetowo ostrożne zarządzanie finansami publicznymi, abyśmy mogli wyjść z kryzysu i wyjść z drugiej strony. Podobnie jak w przypadku wszystkiego, co wcześniej wyprodukowała Sinn Féin, hipokryzja wyskakuje również z tej strony. Ich alternatywny budżet proponuje zamrożenie czynszów, a jednak na Północy (NI), właśnie podnieśli czynsze o 2,7%. W marcu chcieli, abyśmy wprowadzili wsparcie dochodu z COVID w wysokości do 525 euro tygodniowo przez 20 tygodni. Jednak w Irlandii Północnej po prostu zwiększyli swój Universal Credit o skromne 20 funtów, co dało zasiłek w wysokości mniej niż 95 funtów tygodniowo, na wsparcie osób z COVID. Krytykują rząd za zastąpienie TWSS programem dopłat do wynagrodzeń za pracę, który przedłuży wsparcie biznesowe pracodawców do kwietnia 2021 r., mimo że ich program urlopowy na Północy kończy się w październiku. Czy myślą, że ludzie są głupi? Oprócz wszystkich obłudnych bzdur – budżet Sinn Féin uderza również pod względem tego, co pomija. O dziwo, w samym środku kryzysu klimatycznego Sinn Féin ani razu nie wspomina o środowisku. Kończąc, ignorują wszelkie dyskusje na temat podatku węglowego, decydując się, zamiast tego chować głowy w piasek w tej ważnej sprawie. Hipokryzja Sinn Féin w ich działaniach Północ kontra Południe oraz ich determinacja, by nałożyć paraliżujący ciężar podatkowy na zwykłe rodziny i małe firmy, pokazują ich pogardę dla ludzi.

*

Po przeczytaniu budżetu Sinn Féin, posłużę się ich własnymi słowami, które wypowiedzieli o propozycji ustawy budżetowej, jaka pojawiła się w rządzie: „Spis pobożnych życzeń, nic poza tym”. Tak, bo o ile są tam propozycje zmian, to jednak są one bardzo kosztowne, a i nie można zagwarantować, że nie wpędzą Irlandii w jeszcze głębsze kłopoty finansowe. O ile mam wiele sympatii do ugrupowania Pani McDonald, to ich propozycje wydatkowe, nie przystają do okresu, w jakim się obecnie znajdujemy i propozycja, lepsza jest na czasy prosperity, niż kryzysu. Sinn Féin w mojej ocenie powinno pamiętać, że właśnie w czasie kryzysu, należy działać z dużą rozwagą, a obietnice, by  nie pozostały wyłącznie na papierze, czyli czczymi słowami, muszą być realne i mierzone możliwościami, nie zaś powodowane chęcią przyciągnięcia elektoratu. Sinn Féin, pozwalając sobie na taką publikację, powinno liczyć się też z konsekwencjami, a te mogą być dokładnie takie, jak w moim przypadku, więc gadają, bo wiedzą, że ich propozycje są nośne społecznie, a i tak, nie będą musieli zrobić nic, żeby zrealizować swoje zapowiedzi. To taka trochę metoda kija i marchewki, ale to zła droga, gdyż stawia partię na pozycji zajadłego wroga systemu i parcia do władzy, co może mieć odwrotny skutek. Jestem zawiedziony budżetem Sinn Féin i zgadzam się z dużą częścią słów Fine Gael.

Opacowanie/Komentarz: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein/Fine Gael

Polska-IE: Udostępnij
Szpitale zaczynają
W listopadzie możli
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian