Dwie przeszkody. Przehandlują Irlandię…

Rybołówstwo oraz uczciwa konkurencja są obecnie kwestiami spornymi na drodze do brexitowego porozumienia, ale wczoraj wieczorem, Unia Europejska złożyła ostateczną propozycję.

Jak poinformował minister spraw zagranicznych Simon Coveney, negocjatorzy UE, zaproponowali, iż blok, zmniejszy swoje kwoty połowowe na brytyjskich wodach terytorialnych, które należą jeszcze do wspólnego systemu unijnych łowisk, aby uzyskać porozumienie w kwestii umowy handlowej.

Propozycja przyjęta została raczej ciepło, ale wciąż nie można powiedzieć, aby dokonał się zwrot w całej sprawie i wiele osób zbliżonych do grup negocjacyjnych twierdzi, że do porozumienia jest nadal daleko.

Obecnie Unia Europejska czeka na odpowiedź Brytyjczyków, a tej można spodziewać się w każdej chwili.

Minister Simon Coveney powiedział:

– Nie wydaje mi się, aby było to łatwe do uzgodnienia w ciągu najbliższych 24 godzin. Możemy zobaczyć impas rybny. Nie zdziwię się, jeśli ta kwestia zawali całe negocjacje, a z całą pewnością, jest w stanie to zrobić. Irlandia, Francja, Dania, Holandia i Belgia to kluczowe kraje rybackie i trudno będzie im dostosować się do nowych zasad.

*

Z tego natomiast wynika, że Unia Europejska, za przyjęcie umowy brexitowej, przehandluje m.in. irlandzkie rybołówstwo, które może upaść, o ile zmniejszy się jego kwoty połowowe na brytyjskich wodach. Czy Irlandia zgodzi się wtedy na zatwierdzenie takiego „dealu”? Byłoby to szkodliwe dla Zielonej Wyspy.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian