Dwie asteroidy zmierzają ku ziemi

Naukowcy z NASA poinformowali, iż śledzą obecnie dwie duże asteroidy, które w okresie świąt Bożego Narodzenia, znajdą się bardzo blisko ziemi.

Nie występuje aktualnie wysokie ryzyko kolizji, dodają badacze nieba, ale nie można wykluczyć, że w przyszłości, do takiego nie dojdzie i to właśnie za sprawą tych właśnie kosmicznych kamieni. Przybysze z kosmosu nie mają szczególnie atrakcyjnych nazw, bo są to 216258 2006 WH1 i 310442 (2000 CH59), ale są dla nas potencjalnie niebezpieczne, gdyż mierzą sobie po około 600 metrów szerokości, a to zapewnia, iż przedostaną się przez atmosferę ziemską i dotrą do jej powierzchni.

Asteroidy lecą z prędkością 27.000 km/h, a miną ziemię w odległości około 3,7 mln mil, czyli w skali kosmicznej, właściwie otrą się o nasz glob.

Uderzenie, dodają naukowcy z NASA, byłoby dla mieszkańców błękitnej planety katastrofalne w skutkach, bo z całą pewnością wywołałoby tzw. nuklearną zimę, czyli do atmosfery wniosłyby się miliony ton pyłów, a te na wiele miesięcy zasłoniły słońce, co zahamuje wzrost roślin, a te są pierwszym ogniwem w całym łańcuchu pokarmowym.

Uderzenie tylko jednej z asteroid wywołałoby również szereg innych konsekwencji, więc i trzęsienia ziemi, ale i potężne fale tsunami.

Naukowcy zapewniają, że obie asteroidy miną ziemię w bezpiecznej odległości, ale zastanawiają się, kiedy uderzą w ziemię, bo to w tym przypadku, jest nieuniknione.

Bogdan Feręc

Źr: NASA

Polska-IE
Znikający nielegaln
Niedzielne wichury
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish