Dwa produkty z marihuany zatwierdzone w Irlandii

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, iż zatwierdzono właśnie do użytku medycznego dwa produkty farmaceutyczne, które uzyskiwane są z konopi indyjskich.

Leki w sprzedaży znajdą się już za kilka tygodni, a są nimi produkty to Aurora High CBD Oil Drops i CannEpil. Leki, co ważne, zostały wpisane też do Irlandzkiego Rejestru Leków, a dostawcami będą Aurora Cannabis Enterprises Inc i MGC Pharmaceuticals, które odpowiedzialne będą również za rozprowadzanie oraz nadzorowanie procesu sprzedaży i użytkowania.

Rejestracja odbyła się na podstawie znowelizowanych przepisów o dostępie do marihuany medycznej, a ustawa podpisana została już w czerwcu tego roku, przez ministra zdrowia Simona Harrisa. Obecnie program dostępu do leków produkowanych na bazie marihuany leczniczej, uważa się w Irlandii za pilotażowy, a będzie on trwał 5 lat.

Pomimo tego, że leki zawierające pochodne marihuany będą ogólnodostępne, wydawane będą z przepisu lekarza, ale i podawane pod kontrolą, ale wyłącznie pacjentom ze szczególnymi rodzajami schorzeń, które oporne są na leki podawane standardowo.

Osoby, które kwalifikować się będą do przepisania im medykamentów z marihuany, należą do grupy chorych na stwardnienie rozsiane, cierpiących na nudności i wymioty wywołane chemioterapią oraz chorzy na padaczkę.

Firmy, które otrzymały zgodę na dostarczanie leków produkowanych na bazie konopi indyjskich, które sprzedawane będą  w Irlandii, działać mają pod ścisłym nadzorem władz zdrowotnych i farmaceutycznych kraju, ale i każda dostawa leków przejdzie kontrolę Urzędu Celnego.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Health

Podziel się:

1 miliard euro na ir
W Shannon opóźnien
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn