Dwa poziomy płatności pandemicznej. Zmiany pod koniec miesiąca

Minister finansów Paschal Donohoe potwierdził dzisiaj po posiedzeniu rządu, iż gabinet przyjął przepis o przedłużeniu zasiłków pandemicznych.

W związku z tą decyzją zasiłki PUP obowiązywać będą do końca sierpnia tego roku, a wypłacane będą w dwóch kwotach. Dla osób, które przed 15 marca zatrudnione były na pełny etat, zasiłek pozostanie w na poziomie 350 €, natomiast zatrudnieni na cześć etatu, przechodzą od 29 czerwca do płatności standardowego zasiłku dla osób poszukujących pracy, czyli chodzi tu o kwotę 203 € tygodniowo.

Szczegółowo: Ci, których wcześniejsze zarobki przekraczały 200 €, nadal będą otrzymywać 350 € tygodniowo. Osoby zarabiające poniżej 199,99 € tygodniowo otrzymają zasiłek dla bezrobotnych w wysokości 203 € tygodniowo. 

Minister finansów potwierdził również, że rozszerzony został program dopłat do wynagrodzeń i ten także obowiązywać będzie do końca sierpnia, a o ile okaże się to niezbędne, podobnie, jak zasiłek pandemiczny, może zostać przedłużony o kolejne miesiące.

Komentująca tę wypowiedź minister zatrudnienia i ochrony socjalnej Regina Doherty powiedziała:

– Zmiany wpłyną tylko na pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin. Łagodna ponowna kalibracja, którą ogłaszamy dzisiaj, zbliża wypłatę do rodzaju odpowiedniej pomocy, którą pierwotnie wprowadzilibyśmy, gdyby był na to czas i możliwości, aby zaprojektować ukierunkowane podejście. Jednak wirus nie dał nam tego luksusu i nie mogliśmy pozwolić, by ideał był wrogiem dobra. Musieliśmy skoncentrować się na zapewnieniu jak najlepszego efektu przy najwyższej prędkości. Dlatego dzisiaj, mając więcej czasu i więcej miejsca, możemy cofnąć się i ponownie skalibrować naszą odpowiedź, aby zapewnić, że dostosowana ona będzie bardziej sprawiedliwie i skutecznie. ​​Wszyscy, którzy dowiedzieli się dzisiaj o cięciach, otrzymają od państwa więcej, niż zarabiali przed pandemią, zakończyła Doherty.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Social Protection/Dept. of Finance

Polska-IE: Udostępnij...
Nowy rządowy plan o
Studio Dublin – 5
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish