Dwa kluczowe tygodnie

Wg premiera Martina, Irlandia jest obecnie w całkiem innej sytuacji niż jeszcze rok temu, a wszystko z powodu wysokiego poziomu zaszczepień.

Taoiseach Micheál Martin ostrzegł jednak, że nie można popadać w hurra optymizm, a wskazaniem drogi na najbliższe miesiące, staną się nadchodzące dwa tygodnie, bo będą kluczowe dla zmiany zachowań irlandzkiego społeczeństwa. Premier niepokoi się też dużym wzrostem zakażeń i zachorowań na Covid-19, który jak powiedział, „zagraża okresowi świąt Bożego Narodzenia”. Szef gabinetu jest też zdania, że rosnąca ilość przypadków Covid, a wczoraj było ich 5959, może doprowadzić do utraty zdolności leczenia przez irlandzką służbę zdrowia, która już teraz opiekuje się 640. pacjentami z Covid, z czego 121 osób jest na oddziałach intensywnej opieki medycznej.

Premier dodał, że jego rząd, rozważa obecnie wprowadzenie dodatkowych środków nadzoru bezpieczeństwa zdrowotnego, ale odmówił w tej sprawie udzielenia konkretnej odpowiedzi, jak i uchylił się od wyrażenia opinii od możliwych ograniczeniach w podróżowaniu w okresie świąt Bożego Narodzenia i ograniczenia kontaktów towarzyskich. Sugestie premiera, dalekie są też od działań, jakie wprowadzają niektóre państwa europejskie, więc stosują godziny policyjne i wprowadzają lockdown dla osób niezaszczepionych, jak np. zrobiła to Austria, a jak przekonuje irlandzki „tiszok”, należy stawiać na dalsze informowanie społeczeństwa o zagrożeniu i liczyć na odpowiedzialność mieszkańców kraju.

Szef rządu podkreślił, że część mediów, błędnie interpretuje jego wypowiedzi i stwierdził, że nie używał słowa „ograniczenia”, a „kontrola zachowań”, bo te są potrzebne, nie tylko w kontekście nadchodzących świąt. Martin dodał, iż fale koronawirusa mogą powracać, więc konieczne stanie się wypracowanie odpowiednich zachowań, by Covid, nie zdominował naszego życia w przyszłości, a był pod pełną kontrolą.

Taoiseach Micheál Martin:

– Nie chodzi o jedną porę roku (Boże Narodzenie) – musimy radzić sobie z falami, gdy nadchodzą i się pojawiają. Musimy spojrzeć na ogólny obraz i ogólne cele zarządzania pandemią – śmiertelność, zmniejszenie liczby zgonów, ograniczenie poważnych chorób, zapobieganie długoterminowym skutkom, takim jak długi Covid i co to oznacza, oraz zmniejszenie liczby przypadków. To jest cel. Jeśli nadejdzie fala w styczniu lub lutym, w równym stopniu musimy zareagować. To są tutaj ogólne ramy – musimy postępować krok po kroku. Będziemy to monitorować i podejmiemy odpowiednie środki. Zdrowie publiczne jest ostatecznym miernikiem, za którego pomocą podejmujemy decyzje – w celu ochrony życia ludzi i ochrony zdrowia publicznego. To jest klucz do naszego procesu decyzyjnego. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni wysokimi liczbami (przypadków wirusów). Ale jesteśmy w innej sytuacji ze względu na to, jak bardzo jesteśmy zaszczepieni jako kraj. To zapewnia nam ochronę przed poważnymi chorobami. Nakłaniałbym osoby, które nadal nie są zaszczepione, aby się zaszczepiły. Zapobiega to poważnym chorobom i zapobiega przyjmowaniu na OIOM. Liczba osób niezaszczepionych jest też nieproporcjonalnie reprezentowana w szpitalach i na OIOM-ach. Powiedziałbym również tym, którzy dostają telefon, aby otrzymać dawkę przypominającą, weź ją, gdy zostanie ci zaoferowana. Ponieważ nie tylko przywraca osłabioną odporność, ale zapewnia dodatkową ochronę.

Premier Martin dodał, że wszyscy powinni zwrócić uwagę na swoje zachowania i wzmóc czujność, przede wszystkim sektor hotelarski i rozrywkowy, więc rzetelnie sprawdzać certyfikaty Covid. W dalszej kolejności premier radzi zrewidować swoje plany imprez towarzyskich w okresie przed świętami, ale pozostawia to ocenie własnej. W szefie gabinetu nie ma też wiary, iż podróże międzynarodowe, mogą być teraz czynnikiem wzrostu zakażeń i zachorowań, co może oznaczać, że nie planuje się wprowadzenia ograniczeń w podróżach międzypaństwowych.

Szeroki wywiad z premierem Martinem publikuje dzisiejszy Irish Independent.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
US Director of Natio
47. losowanie i nic.
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська