Dwa kluczowe tygodnie dla OIOM-ów

Wydajność oddziałów intensywnej terapii irlandzkich szpitali dotarła już do punktu, w którym każdy dodatkowy pacjent, zaczyna stanowić problem.

Jak mówią źródła z HSE, problemem jest również brak personelu, ponieważ duża ilość pielęgniarek i lekarzy, przebywa obecnie na izolacji, gdyż albo wykryto u nich koronawirusa, albo mieli bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Zdolność opieki nad pacjentami z ciężkimi postaciami Covid-19, jest więc już na krawędzi wytrzymałości systemu, a na łóżkach oiomowych, wczoraj o godzinie 14:30 przebywało 119 chorych. Ogólna liczba łóżek OIOM w kraju, to 350, ale pamiętać należy, że korzystają z nich także inni chorzy, którzy wymagają intensywnej opieki, więc także osoby z ciężkimi schorzeniami oraz osoby po operacjach.

W irlandzkich szpitalach leczy się 1293 osoby, a te, w sposób ciężki i bardzo ciężki przechodzą zakażenie koronawirusem, więc system opieki zdrowotnej, jest obecnie mocno obciążony pacjentami.

Wg HSE najniższe dwa lub trzy tygodnie będą kluczowe dla całej służby zdrowia w Irlandii i o ile, ograniczenia nałożone przez rząd, nie przyniosą efektów, więc ilość przypadków zakażeń utrzymywać się będzie na obecnym poziomie lub wzrastać, szpitale utracą możliwość przyjmowania pacjentów. Mówi się również, że lekarze stawać będą przed trudnymi wyborami i dokonywać selekcji pacjentów, a to będzie już wtedy sytuacja dramatyczna.

Rząd w pewien sposób zabezpieczył się przed taką ewentualnością, podpisując umowy z prywatnymi placówkami leczniczymi i jak zapowiedział, skorzysta z tej formy, jeżeli stanie się niezbędna. Wcześniej ministrowie w gabinecie Micheála Martina, zastanawiali się, w jaki sposób wesprzeć irlandzkie lecznictwo szpitalne, ale uznali, że jedynym wyjściem jest opanowanie wzrostu ilości zakażeń.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
5 scenariuszy rozwoj
Ozdrowieńcy nie pow
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian