Duży krok w rozmowach brexitowych. Granicy nie będzie

Negocjatorzy Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii zgodzili się ustalić wspólne zasady unikania granicy celnej na Morzu Irlandzkim.

Porozumienie zostało formalnie podpisane, więc granica celna, nie powstanie po opuszczeniu przez Zjednoczone Królestwo Unii Europejskiej. Oznacza to, iż protokół irlandzki, zacznie obowiązywać wraz z 1 stycznia 2021 roku i oznacza, iż na irlandzkiej wyspie, nie powstanie fizyczna granica.

O podpisaniu dokumentu poinformował wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maros Sefcovic, który określił dokument „kamieniem milowym” w całym procesie brexitu.

Wielka Brytania przez wiele miesięcy grała tym dokumentem i „straszyła”, że może odstąpić od protokołu irlandzkiego, kiedy opuści UE, ale jak się teraz okazuje, była to wyłącznie zagrywka taktyczna, która nawiasem mówiąc, nie odniosła żadnego skutku, donoszą źródła unijne.

Maros Sefcovic:

– Zatwierdziliśmy formalne decyzje i inne praktyczne rozwiązania, zapewniając, że umowa o wystąpieniu będzie obowiązywała na czas od 1 stycznia 2021 r. Oznacza to, że osiągnęliśmy nasz nadrzędny cel – ochronę porozumienia wielkopiątkowego, uniknięcie twardej granicy na wyspie Irlandii oraz utrzymanie tam pokoju, stabilności i dobrobytu.

*

To pierwsza z dobrych wiadomości w kwestii brexitu, a teraz należy oczekiwać na całą umowę, więc podpisanie dokumentu handlowego, co zapobiegać będzie twardemu brexitowi w zakresie wymiany towarowej na linii Unia Europejska – Wielka Brytania.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Rozluźnienie zasad
Nękanie jest już p
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian