Duże opóźnienia w AIB

Osoby, które chcą otworzyć nowe konta w banku AIB, muszą teraz poczekać na to około trzech miesięcy, ale nie jest to tylko przypadłością tego banku.

Również inne placówki bankowe zgłaszają, że występują lub mogą występować pewne opóźnienia w realizacji niektórych zleceń klientów, gdyż zaczął się boom na poszukiwanie nowych banków, przede wszystkim przez osoby, które do tej pory, swoje rachunku prowadziły w wychodzących z irlandzkiego rynku Ulster Bank i KBC Bank. Opóźnienia powodowane są również brakami pracowniczymi, którzy przebywają na zwolnieniach lekarskich w ramach Covid-19, ale kontynuują też izolację po zakażeniu koronawirusem. Te właśnie czynniki doprowadziły do stosunkowo dużych opóźnień w przetwarzaniu wniosków klientów, a ci, muszą się teraz uzbroić w cierpliwość w kontaktach z bankowcami.

Jak mówią przedstawiciele AIB, tysiące osób w całym kraju zaczęło poszukiwać nowych banków do obsługi ich rachunków bieżących i oszczędnościowych, ale i kredytobiorcy hipoteczni, chcą zapoznać się z warunkami po przejęciu ich kredytów przez inne banki. Obecnie, nie ma jeszcze wyznaczonej ostatecznej daty zamknięcia ani KBC Bank, ani Ulster Bank, jednak klienci obu, nie chcą czekać do ostatniej chwili, by dokonać przeniesienia swoich kont do innych banków.

W kraju pojawił się jeszcze jeden problem, bo instytucja finansowa ESB, skłania się ku decyzji, iż będzie odchodzić od oferowania rachunków bieżących i oszczędnościowych, a skoncentruje się wyłącznie na bankowości hipotecznej, co dla wielu klientów oznacza, że będą musieli przenieść się do innego banku.

Z opóźnień w zakładaniu nowych kont i przetwarzaniu innych operacji, nie są zadowoleni klienci i przyszli klienci banków, a dodają, że to wpychanie ich w ręce innych biznesów finansowych, w tym w ręce rozwijającego w Irlandii swoje usługi Revoluta.

Rzeczniczka AIB powiedziała, że problemem jest ilość klientów, jacy w krótkim okresie, chcą zmienić operatora bankowego, co znacznie podniosło zainteresowanie usługami AIB, a system, do tej pory działającym sprawnie, zaczął pracować z opóźnieniami. Co podkreśla AIB, okres oczekiwania na otwarcie nowego rachunku, uzależniony jest od miejsca złożenia wniosku, gdyż są miejsca w kraju, w których wnioski, przetwarzane są praktycznie na bieżąco lub z niewielkimi opóźnieniami. Są jednak też rejony, a chodzi tu przede wszystkim o duże aglomeracje miejskie, gdzie okres oczekiwania na otwarcie nowego rachunku bieżącego, wynosi do 3 miesięcy.

Bankowcy zapewniają, że starają się nadrobić opóźnienia i jest prawdopodobne, że już niebawem, wszystko zacznie się stabilizować.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська