Dublińskie ZOO może zostać zamknięte

Trudna sytuacja w kraju dotyka wszystkich, a wprowadzone ograniczenia, odbijają się również na stołecznym ogrodzie zoologicznym, który poinformował, że wkrótce, może zostać zamknięty na stałe.

ZOO Dublin rozpoczęło właśnie kampanię „Save Dublin ZOO”, a ta ma na celu gromadzenie funduszy na jego funkcjonowanie. Wraz z wprowadzaniem kolejnych stopni ograniczeń, w ZOO zmniejszała się, ilość gości, a tym samym znacznie spadły wpływy, co doprowadziło do sytuacji, w której kasa ogrodu zoologicznego, świeci pustkami. To z kolei może doprowadzić do sytuacji, iż ZOO w Dublinie, straci płynność finansową, a co za tym idzie, trzeba będzie je zamknąć na stałe.

Jak mówią władze dublińskiego ZOO, miesięczny koszt utrzymania ogrodu to pół miliona euro, a w tej kwocie zawarte są koszty paszy dla zwierząt, ubezpieczenia, opłaty za media i wynagrodzenia dla pracowników. Poprzez brak odwiedzających, ogród zoologiczny, postawiony został w bardzo trudniej sytuacji finansowej, więc prosi mieszkańców Irlandii o pomoc, aby można było uniknąć całkowitego zamknięcia tej popularnej niegdyś atrakcji znajdującej się w Phoenix Park.

Dyrektor ZOO Dublin dr Christoph Schwitzer powiedział:

– Bez wsparcia finansowego, obawiamy się, że możemy być zmuszeni do podjęcia trudnej decyzji o stałym zamknięciu swoich bram dla publiczności. Chociaż ZOO jest obecnie zamknięte dla gości, zespół opieki nad zwierzętami nadal zajmuje się ponad 400. zwierzętami, co zawsze będzie naszym priorytetem. Jednak bez regularnych wpływów z biletów, a dzieje się tak już od marca, mamy trudności z pokryciem znacznych kosztów bieżących. Poważne kłopoty finansowe wynikają z powodu Covid-19 i dlatego rozpoczynamy kampanię Save Dublin ZOO, aby zebrać potrzebne pieniądze na opiekę nad zwierzętami w ZOO. Rozumiemy, że jest to trudny czas dla wszystkich, dlatego prosimy ludzi, aby dawali tylko to, co mogą, każda darowizna ma znaczenie bez względu na jej wielkość. Do tej pory, polegaliśmy na naszych rezerwach awaryjnych, jednak i te się kończą. Nawet gdy było to dozwolone, ale ze względu na ograniczenia liczby odwiedzających wynikające z dystansu społecznego prawie niemożliwe było wygenerowanie wystarczających przychodów, aby po prostu wyjść na zero. Bez wsparcia finansowego czeka nas niepewna przyszłość i być może będziemy musieli się zamknąć. Zamiast prowadzić o tej porze roku coroczną imprezę Wild Lights, walczymy o naszą przyszłość i wzywamy Irlandczyków, aby odpowiedzieli na nasze wezwanie i przekazali darowizny, jeśli to możliwe. Jesteśmy bardzo wdzięczni za przesłanie wsparcia od naszych oddanych gości i posiadaczy przepustek rocznych, którzy od samego początku okazali przypływ miłości i współczucia. Prosimy teraz tych, którzy mogą nam pomóc, aby dali z siebie wszystko i pomogli w zwiększaniu świadomości na temat kampanii Save Dublin Zoo.

Dublińskie ZOO można wesprzeć na różne sposoby, więc również „adoptując” zwierzęta lub przekazując darowiznę. Więcej informacji o sposobach pomocy, znajduje się na stronie internetowej ZOO Dublin pod adresem: www.dublinzoo.ie.

Dyrektor Schwitzer powiedział też o kosztach utrzymania zwierząt i nakarmienie jednej pandy rudej, to 25 € dziennie, a 50 €, należy wydać na jedzenie dla lwa. Trochę więcej kosztuje wykarmienie słonia, bo wtedy koszt wzrasta do 75 €, a nosorożec biały, „zjada” 100 € dziennie.

*

A co w tej sprawie robi rząd, który rozporządza naszymi pieniędzmi, które w ramach podatków, zabiera nam, każdego tygodnia, a i chce dodatkowo ukarać, wprowadzając podatek od zasiłków PUP i to z mocą wsteczną?

Już wczoraj skontaktowaliśmy się z dublińskim ogrodem zoologicznym i w ramach wsparcia akcji „Save Dublin ZOO”, portal Polska-IE, zaproponował darmową roczną reklamę. Propozycja przyjęta została z dużą radością, a i otrzymaliśmy podziękowania od kierownika administracyjnego tej instytucji.

Aktualizacja:

Dziś po południu Taoiseach Micheál Martin powiedział, że rząd zaoferuje dofinansowanie zarówno dublińskiemu ZOO, jak i Fota Wildlife Park w Cork, które borykają się z podobnymi problemami.

Bogdan Feręc

Źr: Dublin ZOO

Polska-IE: Udostępnij
Komisarz Harris wezw
Irlandzki handel uci
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian