Dublińskie lotnisko zmieni swój wygląd zewnętrzny

Nie całe, a terminal nr 1, który poddany zostanie modernizacji, co pomoże w przystosowaniu budynku do wymogów energooszczędności i będzie on bardziej przyjazny dla pasażerów.

W Radzie Hrabstwa Fingal złożone zostały stosowne dokumenty i projekt budowlany, a radni, wyrazili zgodę, by modernizacja, została przeprowadzona zgodnie z planem. Gruntownej modernizacji doczeka się dach terminalu nr 1, a zmieni się również zewnętrzna elewacja budynku, który wyglądać będzie tak, jak przedstawia to grafika, więc z betonowego bunkra, przeistoczy się w nowoczesny przeszklony gmach.

Władze DAA uważają, że zmiany, jakie zostaną dokonane, przyczynią się do zwiększenia efektywności cieplnej budynku, co pomoże oszczędzić tysiące euro rocznie, na ogrzewaniu, klimatyzacji obiektu i oświetleniu.

Wymiany wymagają również niektóre elementy konstrukcyjne budynku, gdyż kończy się ich żywotność, ale do wymiany są również elementy łączące szklane ściany oraz niektóre inne panele wpływające na ogólne bezpieczeństwo lotniska. Zmian doczeka się cały terminal nr 1 dublińskiego portu lotniczego, gdyż modernizacji poddana będzie zarówno hala główna, ale też hale przylotów oraz odlotów.

Remont terminala nr 1 podzielony został na kilka etapów i wcześniej, wymieniono już zużyte podłogi oraz zmieniono oświetlenie. Modernizacja to także nieco inny układ architektoniczny elewacji budynku, co wpuści do środka więcej światła słonecznego i nada wnętrzu naturalny wygląd.

Terminal nr 1 to obiekt raczej stary, bo oddany został do użytku w 1972 roku, a przez 48 lat, przewinęło się przez niego ponad 450 milionów pasażerów. Obecny remont, jak dodaje dyrektor zarządzający lotniska Vincent Harrison, da terminalowi nową odporność na warunki atmosferyczne, a budynek, będzie mógł służyć pasażerom przez następne kilkadziesiąt lat.

Prace rozpoczną się pomimo pogarszającej się sytuacji ekonomicznej lotniska, a władze dodają, że mniejszy ruch pasażerski, jest poniekąd pomocny, ponieważ ekipy remontowe, będą mogły prowadzić prace na różnych poziomach i w jednym czasie, co powinno przyspieszyć zakończenie robót.

Bogdan Feręc

Źr: DAA

Polska-IE: Udostępnij
Brexit Readiness Che
Czy Irlandię stać
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian