Dublińskie lotnisko nie odczuwa kryzysu

Spółka DAA, która jest przedsiębiorstwem z udziałem Skarbu Państwa, opublikowała właśnie dane finansowe za pierwsze sześć miesięcy tego roku, z czego wynika, że może pochwalić się wzrostem dochodów.

Ogólne przychody DAA za pierwsze półrocze 2023 wyniosły prawie 459 mln €, co oznacza wzrost o 55%, a spowodowane są rosnącą ilością pasażerów, jacy przewijają się przez lotnisko. DAA zwiększyło też ponad dwa razy swój zysk po opodatkowaniu, który w tym okresie wyniósł 52,6 mln €, ze wcześniejszych 23,6 mln €.

Sam wzrost liczby przyjętych i odprawionych pasażerów dał spółce wzrost przychodów o 57%, podnosząc go do 337,1 mln €.

Ogólna ilość pasażerów na lotniskach w Dublinie i Cork zawiadywanych przez DAA wzrosła do 17,1 mln osób w pierwszej połowie tego roku, z 13 mln pasażerów w analogicznym okresie roku ubiegłego. Lotnisko w stolicy obsłużyło w sześć miesięcy 15,8 mln pasażerów, co daje wzrost do tego samego okresu w roku ubiegłym o 32%.

Operator lotnisk w Dublinie i Cork otrzymuje też pieniądze od linii lotniczych, głównie z najmu powierzchni oraz obiektów, a i tu również zwiększył dochody, które wzrosły w pierwszej połowie roku o 102% do 130,2 mln €. Przychody z działalności pozalotniczej podniosły się o 38% do 206,8 mln €, a pochodzą m.in. ze sprzedaży jedzenia, napojów, najmu miejsc parkingowych i dochodów z poczekalni.

Były też koszty operacyjne, a te obejmują płace zatrudnionych przez lotnisko osób, ale i materiały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania lotnisk oraz usługi, które zamknęły się kwotą 252,6 mln €, więc wzrosły o 28%.

Zysk przed spłatą odsetek, odprowadzeniem podatków i amortyzacją sprzętu w pierwszym półroczu wzrósł natomiast o 25% do 121,9 mln €.

Omawiając wyniki firmy, którą zarządza, dyrektor generalny DAA Kenny Jacobs powiedział:

– W pierwszej połowie roku nastąpiła znacząca poprawa ogólnego komfortu pasażerów na lotnisku w Dublinie w porównaniu z zeszłym rokiem, a wskaźniki zadowolenia pasażerów wróciły teraz do standardów, które rutynowo zapewnialiśmy przed pandemią. DAA wprowadziło w tym roku szereg ulepszeń dla pasażerów po gwałtownym wzroście liczby podróży w 2022 r. w następstwie blokad, z którymi lotniska w całej Europie miały trudności. W pierwszej połowie roku nieco ponad 92% pasażerów przeszło kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku w Dublinie w mniej niż 20 minut. Teraz skupiamy się na naszej aplikacji infrastrukturalnej, aby zaspokoić przyszłe zapotrzebowanie Irlandii na podróże międzynarodowe, co wymaga od nas zwiększenia przepustowości lotniska w Dublinie do 40 milionów pasażerów rocznie i umożliwienia dostarczenia kluczowych, wymaganych ulepszeń infrastruktury, takich jak nowe pirsy, drogi kołowania i inne obiekty na lotnisku.

DAA podało równocześnie, że ​​jej międzynarodowa działalność w zakresie handlu detalicznego, doradztwa i zarządzania, prowadzona za pośrednictwem jednostek Aer Rianta International i DAA International, w pierwszej połowie tego roku nadal rosła, a ich łączne przychody wzrosły o 49% do 121,7 mln €. Wzrost przychodów widoczny jest również w 24 sklepach detalicznych, a był wynikiem zwiększonej liczby pasażerów i wyższych wydatków pasażerów.

Aer Rianta International obsługuje obiekty w takich krajach jak Arabia Saudyjska, Kanada, Nowa Zelandia, Cypr i Indonezja.

W pierwszej połowie 2023 r. lotnisko w Cork obsłużyło 1,3 mln pasażerów i oczekuje się, że będzie to rok najbardziej pracowity w historii dla ruchu międzynarodowego – 2,7 mln pasażerów.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Fot. CC BY 3.0 Doyler79

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Praca dla mężczyzn
Bank Pekao S.A. będ