Dublin tylną furtką dla podróży zagranicznych

Setki brytyjskich podróżnych znalazło sposób, jak uniknąć zakazu lotów do niektórych państw w ciepłych rejonach świata, a wykorzystują irlandzki stołeczny port lotniczy.

Władze Wielkiej Brytanii zabezpieczając się przed południowoafrykańską wersją koronawirusa, wprowadziły zakaz podróżowania do wielu państw z tamtego rejonu, m.in. do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. To jednak nie stanowi już przeszkody dla brytyjskich podróżnych, ponieważ opracowali sposób i omijają przepisy, a służy im do tego właśnie Dublin Airport.

Irlandia, wciąż ma stałe połączenie lotnicze z Dubajem, ale i kontynuowane są loty z Dublina do Wielkiej Brytanii, więc tamtejsi turyści, przez stolicę Irlandii, swobodnie latają do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jakby tego było mało, część podróżnych, wybiera trasę przez Belfast i tą drogą z Albionu przedostaje się do Dublina.

Władze portu lotniczego w Dublinie i służby graniczne stwierdziły, że zjawisko nasiliło się w ostatnim czasie i coraz większa ilość mieszkańców sąsiedniej wyspy, omija zakaz, lecąc do Dublina, a następnie do Dubaju. Co ważne, Zjednoczone Emiraty Arabskie to tylko jedno z miejsc, gdzie latają brytyjscy turyści, omijając w ten sposób restrykcyjne prawo związane z podróżami lotniczymi, jakie wprowadził rząd Borisa Johnsona, ale Dubaj, jest najpopularniejszym kierunkiem. Popularnością cieszą się loty na cały Bliski Wschód, co wywołuje poważne zaniepokojenie władz rodzimego lotniska.

Dublin Airport Authority dodaje, że i mieszkańcy Irlandii, coraz częściej chcą wyrwać się z wyspy i spędzić kilka dni gdziekolwiek poza nią, a są już dowody na to, że turyści, gotowi są zapłacić karę w wysokości 500 €, za załamanie zakazu oddalania się dalej niż 5 km od domu, byle tylko odpocząć od tutejszych obostrzeń. O takich zachowaniach mówi też Garda, która w okolicach lotniska w Dublinie, prowadzi stałą akcję kontrolną.

Bogdan Feręc

Źr: DAA

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Co to jest CBD i jak
Wojsko przewozi szcz
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian