Dublin – piąte najdroższe miasto w Europie

Stolica Irlandii znalazła się w pierwszej piątce najdroższych europejskich miast, pod względem najmu mieszkań, podaje ECA International.

Z raportu wynika też, że Dublin jest jedną z niewielu stolic i dużych miast w Europie, które są tak drogie, jeżeli przyjrzymy się kosztom najmu domów. Dane dotyczące stolicy Zielonej Wyspy są z całą pewnością nie najlepsze dla jego mieszkańców, ponieważ średni koszt miesięcznego czynszu podniósł się w zaledwie 12 miesięcy o 207 €, czyli o 6%, a jest to jeden z najwyższych wzrostów w Europie.

Obecnie średni czynsz wynosi 3643 €, więc Dublin wyprzedził Paryż, gdzie za wynajęcie domu zapłacić należy średnio 3461 €, Berlin ze średnim czynszem w wysokości 2354 € oraz Madryt z czynszem 2393 € miesięcznie.

Tak gwałtowny i wysoki wzrost czynszów w Dublinie spowodowany jest prawdopodobnie napływem wysoko wyspecjalizowanych pracowników międzynarodowych korporacji, co znacznie zwiększyło popyt na domy i apartamenty, ale też wysokim wzrostem gospodarczym, uważa jeden z ekspertów ECA International Alec Smith.

Jako bazę do swoich wyliczeń ECA wzięło czynsz w standardowym domu z trzema sypialniami, który usytuowany jest w obszarze administracyjnym miasta.

Najdroższym miastem pod względem najmu pozostaje Londyn, gdzie zanotowano średni roczny wzrost czynszów na poziomie 121 £, a średni czynsz za standardowy dom wynosi obecnie 5308 £, czyli 5963 €.

10 najdroższych miast do wynajęcia domu w Europie:

Londyn
Zurych
Moskwa
Genewa
Dublin
Paryż
Kijów
Kopenhaga
Luksemburg – miasto
Amsterdam

10 najdroższych miast do wynajęcia domu w ujęciu światowym:

Hongkong
Nowy Jork
Tokio
Londyn
San Francisco
Port Moresby
Shanghai
Miami
Buenos Aires
Yokohama

Bogdan Feręc

Źr: ECA International

Polska-IE: Udostępnij...
Prof. Mirosław Maty
Wirus skłania do za
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish