Dublin bez worków na śmieci

Rada Miasta Dublina uznała, że plastikowe worki z odpadami z domów i firm, są problemem dla stolicy i muszą zniknąć z tamtejszych ulic.

Najbardziej problematyczne, powiedzieli miejscy radni, są w centrum, gdzie na około 300 ulicach, szpecą widok, a i stanowią potencjalne źródło pożywienia dla ptaków i gryzoni. Problemem wg radnych jest też rozrywanie worków przez ptaki, które następnie roznoszą resztki po ulicach, co wpływa na ogólną czystość w mieście i podnosi zagrożenie epidemiologiczne.

Dlatego radni stolicy uznali, iż należy znaleźć rozwiązanie tej kwestii i wprowadzić taki system, który uwolni miasto od worków.

Radni mają świadomość, że kubły na śmieci nie są rozwiązaniem, bo w wielu punktach stolicy, przede wszystkim w centrum, nie ma możliwości takiego ich ustawienia, aby nie wpływały na ruch pieszy i samochodowy. W tym zakresie potrzebne są rozwiązania innowacyjne, a tych szuka się na całym świecie. Jednocześnie Rada Miasta uznała, że uniknie się przedostawania do przestrzeni publicznej nadmiernej ilości plastiku, bo ten z rozerwanych worków, nie będzie już roznoszony przez wiatr po ulicach.

W całym Dublinie 1000 ulic przyznane ma prawo do pozostawiania worków z odpadami w przestrzeni publicznej, skąd odbierają je zakłady oczyszczania. Jeżeli radni miejscy ze stolicy znajdą sposób na pozbycie się worków, system wprowadzony zostanie w centrum miasta, a następnie rozszerzony będzie na całą aglomerację.

Wydaje się, że w tym przypadku do inicjatywy powinni włączyć się też radni z innych miast i wspólnymi siłami opracować system likwidacji „workowanych” śmieci, bo problem nie dotyczy wyłącznie Dublina, a takie obrazki oglądać możemy przecież także w innych metropoliach.

Bogdan Feręc

Źr: DCC

Polska-IE: Udostępnij...
Gabinet rozważy prz
Ceny paliw nadal są
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish