Dublin – Belfast to ważna ścieżka rozwoju

Ruairí O Murchú TD wezwał Taoiseacha do rozwoju korytarza gospodarczego Dublin-Belfast.

Potencjał korytarza gospodarczego Dublin-Belfast i szansa dla Jednostki Wspólnej Wyspy działającej przy Departamencie Premiera, aby pomóc w jego rozwoju, zostały przedstawione w Dáil przez posła Sinn Féin Ruairí Ó Murchú.

Parlamentarzysta z Dundalk podniósł tę sprawę bezpośrednio z premierem Micheálem Martinem podczas Order of Business w Dáil w ciągu ostatniego tygodnia, kiedy kwestia jedności Irlandii zajęła centralne miejsce po koncercie Claire Byrne Live w zeszły poniedziałek i rozpoczęciu planowania przyszłości Irlandii. „Silna gospodarka w nowej Irlandii”.

Poseł Ó Murchú powiedział: 

– Chciałbym poruszyć kwestię korytarza gospodarczego Dublin-Belfast. Grupa ta przedstawiła swój raport na wydarzeniu, którego gospodarzem był wcześniej David McWilliams. Ten raport został opracowany przez wszystkie władze regionalne i lokalne, we współpracy z Dublin City University oraz University of Ulster. Podział i Brexit miały wpływ na cały region i jego łączność. Jakie są plany Taoiseacha co do wspólnej jednostki wyspiarskiej w tym zakresie, a zwłaszcza korytarza? Takie jak Dundalk, Drogheda i Newry powinny być głównymi ośrodkami rozwoju przedsiębiorczości, innowacji, miejsc pracy i wszystkiego, co jest wymagane w tym obszarze.

W odpowiedzi na apel posła Ó Murchú Taoiseach Martin stwierdził:

– Z zadowoleniem przyjmuję ogłoszenie i jest to ekscytujący i interesujący plan, który jest zgodny z zasadami i pomysłami stojącymi za wspólną inicjatywą na wyspie, którą podjąłem. Wspólna jednostka wyspiarska będzie w kontakcie z korytarzami. Niedawno spotkałem się na przykład z północno-zachodnią grupą regionalną, w skład której wchodzą na przykład Rada Okręgu Derry City i Strabane oraz Rada Hrabstwa Donegal. Będziemy je również wspierać. Podobnie jak w przypadku korytarza Dublin-Belfast, będziemy współpracować z lokalnymi władzami w zakresie szeregu środków w ramach wspólnej inicjatywy wyspiarskiej. Jest to coś, co dobrze pasuje do zasad leżących u podstaw tej wspólnej wyspiarskiej inicjatywy.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian