Dublin Airport chce dodatkowych lotów nocnych

Z uwagi na skargi okolicznych mieszkańców lotniska w Dublinie, wprowadzona została zasada, że w ruchu lotniczym, panuje przerwa w startach i lądowaniach.

Do tej pory Dublin Airport, chociaż nie był z tego powodu zadowolony, stosował się do umowy z rządem, bo to on był stroną w tej sprawie i w godzinach od 23:00 do 7:00, odbywały się wyłącznie operacje awaryjne oraz specjalne. Z tego wymogu stołeczny port lotniczy chciałby zrezygnować i przesłał do rządu pismo, w którym proponuje, aby przerwa w lotach, trwała od północy do 6:00.

Argumentów jest kilka, a dwa wybijają się ponad inne i po pierwsze chodzi o zminimalizowanie strat, jakie wywołane zostały przez pandemię, a kolejnym nowy pas startowy, który znacznie zwiększy możliwość obsługi lotów.

Właśnie ten drugi pas startowy, miałby działać na innych zasadach, więc loty odbywać się z niego o 2 godziny na dobę dłużej, co da możliwość zwiększenia aktywności lotniska. Władze dublińskiego portu lotniczego wystąpiły też z propozycją, aby minister transportu, zezwolił na zwiększenie operacji powietrznych w godzinach nocnych, a tych jest obecnie 65.

W odpowiedzi na wniosek DAA, minister Ryan stwierdził, że nie ma jego zgody na proponowane rozwiązania, ale gotów jest porozmawiać na ten temat i przyjrzeć się możliwościom zmian.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
ECDC ostrzega przed
Za mało punktów ma
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian