Druga fala koronawirusa może utrwalić bezrobocie

OECD sugeruje, że wkrótce, bo już na jesieni, możemy mieć do czynienia z kolejną poważną falą zachorowań spowodowanych wirusem SARS-CoV-2, a ta przyczyni się do wstrzymania rozwoju państw, zarówno utrzymując niskie wskaźniki wzrostów gospodarczych, jak i utrwali na dłuższy czas wysoką stopę bezrobocia.

O ile Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) spodziewa się żywienia gospodarczego w tym i w roku kolejnym, to przyszłoroczne może być niewielkie, a w przypadku Irlandii będzie obserwowane, o ile ta poradzi sobie z drugą falą koronawirusowych zachorowań. Wg OECD możemy być też świadkami innego zjawiska, które wytworzone zostanie przez kolejną fazę zachorowań, więc braku wzrostu wskaźników gospodarczych w Irlandii, jeżeli kraj, ponownie dotknięty zostanie epidemią na skalę tej, która właśnie się kończy.

Druga potężna ilość zachorowań lub nawet samych zakażeń, w sposób znaczny wpływać będzie na poszczególne przedsiębiorstwa, co z kolei przełoży się na wpływy podatkowe i ogólny wynik finansowy całego państwa.

Druga fala koronawirusa może również wywołać zjawisko trwałego bezrobocia, utrwalenia go na wysokim poziomie, czyli zapowiadane zniżkujące bezrobocie, może nie mieć przełożenia na rzeczywistość i na koniec roku, nie będzie ono na poziomie przewidywanym przez rząd, więc w okolicach 10%, a bardziej realne staną się wskaźniki sugerowane przez ESRI, co oznacza bezrobocie w wysokości 16%.

Nawet w przypadku braku lub niewielkiej drugiej fali zachorowań na koronawirusa, Irlandia z pandemii nie wyjdzie obronną ręką, bo OECD spodziewa się, że tegoroczne wskaźniki PKB obniżą się o ok. 7%, a to będzie duża strata dla naszej gospodarki.

Bogdan Feręc

Źr: OECD

Polska-IE: Udostępnij...
DAA wstrzymuje plany
Maseczkowa krucjata
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish