Druga fala – bez drugiej fali

Zmienia się nieco narracja służb medycznych Irlandii, podobnie, jak zmienia się nieco pogląd na drugą falę koronawirusowych zachorowań w ocenie pełniącego obowiązki dyrektora medycznego w Ministerstwie Zdrowia.

W odpowiedzi na pytanie posłanki Fianna Fáil Jennifer Murnane O’Connor, która pytała o zagrożenie drugą falą koronawirusa, dr Ronan Glynn powiedział, iż ma nadzieję, że „nie jesteśmy obecnie u jej progu”. Dr Glynn przyznał, że obserwowany jest ogólny wzrost zachorowań na Covid-19, ale ilość jest nierównomierna i nie utrzymuje się na stałym poziomie. Naczelny lekarz kraju, nie jest też zaskoczony wzrostem zachorowań po zdjęciu ograniczeń, bo większa zachorowalność, obserwowana była wcześniej także w innych krajach.

Ronan Glynn uważa, że zachowania społeczne, wywoływać będą większą ilość zakażeń u osób młodszych i ma to związek z ich mniejszym poszanowaniem zasad bezpieczeństwa zdrowotnego. Pełniący obowiązki dyrektora medycznego zaznaczył, iż ilość zachorowań w kraju może obecnie niepokoić, ale jak dodał, można uniknąć kolejnych wzrostów, jeżeli będziemy stosować się do zaleceń władz medycznych kraju.

Dr Ronan Glynn:

– Jeśli nie ograniczymy ilość osób, z którymi każdy z nas się styka, nie ma wątpliwości, że liczba przypadków zakażeń, nadal będzie rosła. O ile tak się stanie, nieuchronnie doprowadzi to do przypadków zachorowań u osób starszych i tych, którzy są bezbronni medycznie. Jeżeli liczby nadal będą rosły, będę zaniepokojony wpływem, jaki miałoby to wywrzeć na system opieki zdrowotnej, przyjęcia na oddziały intensywnej terapii i śmiertelność.

*

Wypowiedź Ronana Glynna może sugerować, że druga fala zachorowań, o ile przyjdzie, będzie miała inną formę, niż było to w okresie wiosny i lata. To z kolei zgodne będzie z przewidywaniami ekspertów medycznych, a ci uważają, że na jesieni, możemy obserwować wzrosty i spadki zapadalności na Covid-19, nie zaś masowe zakażenia tysięcy osób.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Polska-IE: Udostępnij
Rodzice powinni odst
Zmiany w składzie R
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian