Druga dawka bez opóźnień

Niektóre z państw w Europie, w tym Wielka Brytania podjęły decyzje, że okres pomiędzy podaniem pierwszej a drugiej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi, zostanie rozszerzony poza 21 dni, jakie sugeruje producent.

Również w Irlandii toczyły się rozmowy w tej sprawie, ale zarówno HSE, jak i NPHET oraz rząd pozostały na stanowisku, że szczepionki, podawane będą zgodnie z procedurami, jakie nakreślają producenci preparatów. Gabinet podjął w tej sprawie ostateczną decyzję i zakomunikowano, iż Irlandia, nie pójdzie tą drogą, więc nie będzie wydłużać czasu pomiędzy podawaniem szczepionek.

Takie postępowanie rekomendował rządowi Komitet Doradczy ds. Szczepień, a przewodnicząca Karina Butler powiedziała, że nie ma obecnie możliwości stwierdzić, czy jest to bezpieczne, i czy może zagrażać możliwości uodpornienia.

Tym samym rząd, nie zmieni harmonogramu szczepień, chociaż wprowadzi pewne modyfikacje i do wcześniej wyznaczonych grup, które jako pierwsze mają być zaszczepione, włączać ma osoby, które uznano za istotne dla prawidłowego funkcjonowania kraju, więc np. służby graniczne i celników. Rząd rozpocznie też rozmowy, które mają przyspieszyć dostarczanie szczepionki na wyspę, ale może się to okazać bezcelowe, gdyż wyznaczone jest przez unijne umowy. W każdym razie podjęta zostanie próba renegocjacji wcześniejszych ustaleń, co wg irlandzkiego rządu, może przyczynić się do szybszego zaszczepienia dużej części populacji.

W oświadczeniach polityków przewijają się też stwierdzenia, iż wszelkie czynności medyczne, które nie są związane z ratowaniem życia, mogą wkrótce odłożone zostać na plan dalszy, a służba medyczna w kraju, skupi się na szczepieniu społeczeństwa. Żeby jednak do tego doszło, Irlandia musi dysponować odpowiednio dużymi zapasami szczepionki przeciwko Covid-19, a dostawy muszą być znacznie większe, niż ma to miejsce teraz.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Czy rząd zadecyduje
Lekarze odroczyli st
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian