Drony dezynfekować będą ulice

Irlandzcy naukowcy opracowali właśnie system, który zamontowany zostanie na dronach, a ma dezynfekować ulice w miastach i miasteczkach.

To nie wszystko, co będą mogły robić drony, bo mają też dezynfekować przejścia dla pieszych, zaułki, pociągi, autobusy i inne miejsca publiczne, aby unieszkodliwiać chorobotwórcze zarazki. Jak zapewniają naukowcy, opracowali już system, który teraz będzie testowany, a ten światłem UV, zabijać ma drobnoustroje, bakterie i wirusy, w tym wirusa SARS-CoV-2.

Światło UV, co podkreśla zespół naukowców pod kierownictwem profesora Dereka O’Keeffe i dr. Teda Vaughan z NUI Galway oraz dr. Kevina Johnsona z University of Limerick jest szkodliwe dla ludzi, ale i ten problem można rozwiązać i proponuje się, aby drony latały tylko w nocy i to w godzinach, kiedy na ulicach nie ma już właściwie przechodniów.

Jak powiedział jeden z twórców tego systemu odkażania profesor O’Keeffe, „drony ze światłem UV, mogą dosyć szybko dotrzeć do wielu zakątków miast i miasteczek, a jednocześnie bardzo sprawnie odkazić duże obszary”.

Naukowcy opracowali też system, by drony pracowały same, więc nadzór nad nimi sprawować ma komputer, który w czasie rzeczywistym wyznaczać będzie trasę przelotu, a i włączanie światła UV. Drony same będą startować, same wracać do bazy w celu naładowania baterii, a i kontrolować natężenie ruchu, aby nie operować w miejscach, gdzie znajdują się ludzie.

Drony, które proponuje się wprowadzić do odkażania irlandzkich ulic, używać mają promieniowania UVC, o wysokiej częstotliwości i krótkiej fali, co ma zdolność niszczenia materiału genetycznego koronawirusów.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij...
Boots pomoże ofiaro
IBEC przeciwny jest
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish