Drogie wyjazdy zagraniczne

Unia Europejska wydała właśnie nowe zalecenia w zakresie podróży międzynarodowych, a te oznaczają tyle, że albo dzieci zostawi się w domu, albo koszt wakacyjnego wyjazdu będzie znacznie wyższy.

Wg UE, test PCR lub test antygenowy, bo tu pozostawiono dowolność decyzji w zakresie badań dzieci, będzie obowiązywał wszystkich od 7 do 18 roku życia. Nie zmieniają się zasady testowania dla osób pełnoletnich, co także podkreślono w unijnym komunikacie, a z tego wynika, że z przeprowadzania testów PCR lub antygenowych, zwolnione będą wyłącznie dzieci od 0 do 6 lat.

W Unii Europejskiej testy wykonywane są w różnych cenach, więc mogą kosztować nawet 185 € za PCR i prawie 90 € za test antygenowy, a w przypadku, kiedy na wakacje, więc w nieistotną podróż udajemy się z kilkorgiem dzieci, jej cena znacznie się zwiększy.

Co należy zaznaczyć, testy PCR i antygenowe dla grupy wiekowej 7 – 18 lat, wymagane będą przed każdym wejściem na pokład promu lub samolotu, a to oznacza, że koszt tych badań może wzrosnąć do ponad 300 € na jedno dziecko – w obie strony, lub 180 € przy teście antygenowym.

Irlandia nie podjęła jeszcze decyzji w tym zakresie, ale rzeczniczka Departamentu Wydatków i Reform zapowiedziała, że rząd, ustali własne zasady i wymagania dla wyjazdów zagranicznych dla dzieci oraz młodzieży.

Zasady zaczną obowiązywać w całej Unii Europejskiej już 1 lipca tego roku, natomiast ważność testów wynosić ma 72 godziny dla testów PCR i 48 godzin dla testów antygenowych.

*

Na marginesie można dodać, że słowa polskiego wiceministra zdrowia, stają teraz w sprzeczności z wytycznymi Unii Europejskiej. Wcześniej zostało zapowiedziane, że w Polsce, ważność testów dla osób przylatujących do Polski, wynosić będzie 24 godziny, a to wyraźna różnica. Obecnie, Polska będzie jednak musiała zastosować się do zaleceń UE, więc honorowane będą testy pochodzące sprzed 3 dni.

Bogdan Feręc

Źr: Independent/Reuters

Polska-IE: Udostępnij
Stopniowe wyłączni
"Poszukiwacze niebie
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian