Droga podróż do UK ze zwierzakiem

Pobrexitowe problemy dopiero nas czekają, a jak dowiadujemy się w Departamencie Rolnictwa, te dotkną też właścicieli zwierząt, którzy będą chcieli podróżować z nimi na terytorium Wielkiej Brytanii.

Jeżeli Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej opuści 29 marca tego roku Unię Europejską bez umowy, to wejdą w życie nowe ograniczenia dotyczące przewozu na ten obszar kotów, psów, fretek, chomików, czyli wszystkich zwierząt domowych.

Żeby przekroczyć granicę i to w obu kierunkach, domowy pupil będzie musiał posiadać odpowiednie dokumenty, w tym szczepienia i mikrochip, o ile takiego nie posiada.

To jednak wiąże się ze sporymi kosztami, bo szczepienie i założenie zwierzęciu chipu, to w Irlandii koszt około 300 €. Oczywiście na tym problemy się nie skończą, bo strażnicy graniczni w przypadku przewozu zwierząt domowych do Wielkiej Brytanii, mogą prosić o dodatkowe badania i szczepienia, na inne choroby zakaźne, co może kosztować wraz z opłatą za wizytę u weterynarza, dodatkowe 200 €.

Niestety nie istnieje żaden wyjątek od tej reguły i po twardym Brexicie takie same zasady obowiązywać będą przy wjeździe do Irlandii Północnej, więc psy, koty i fretki, będą musiały pozostać pod opieką sąsiadów i znajomych, jeżeli wybieramy się tam, tylko na kilka dni.

Podstawowym szczepieniem, jakie wymagane będzie przy przewozie zwierząt przez granicę, będzie to przeciwko wściekliźnie, ale i wszczepiony mikrochip, bez którego, nie można będzie przekroczyć granicy ze zwierzęciem. Zwierzęta domowe będą musiały posiadać również unijny paszport dla zwierząt domowych i unijne świadectwo zdrowia. W przypadku powrotu do Irlandii niezależnie od posiadanych dokumentów właściciel psa, kota i fretki, będzie zobowiązany do uzyskania świadectwa zdrowia zwierzęcia, wydane przez lekarza weterynarii z Wielkiej Brytanii, co wiąże się z kolejną opłatą.

Zwierzęta domowe, nie będą mogły po twardym Brexicie wrócić do Irlandii na unijnym brytyjskim paszporcie zwierzęcym, więc to kolejna niedogodność dla ich właścicieli.

Co ważne, o ile nie dopełnimy wszystkich warunków przewozu zwierząt przez granicę, nasz ulubieniec zostanie zatrzymany w punkcie granicznym na 30 dni, gdzie przejdzie kwarantannę, po podaniu mu szczepionki przeciwko wściekliźnie. Przeprowadzone zostaną też badania krwi zwierzaka, aby wykluczyć inne choroby.

Zarówno szczepienia, badania krwi, jak i pobyt na kwarantannie jest płatny.

Kolejna zła informacja jest taka, iż w przypadku badań na wściekliznę przeprowadzanych po 29 marca w Wielkiej Brytanii, zwierzę musi odczekać trzy miesiące od daty pomyślnego przeprowadzenia badania na obecność wścieklizny przed podróżą do Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Agriculture

Znajdź nas:

Facebook zablokuje p
POLICJANCI ZATRZYMAL
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn