Drobni przedsiębiorcy nie korzystają z programów wsparcia

Rząd ogłaszając szereg inicjatyw, które miały wesprzeć przedsiębiorców z Irlandii, miał też nadzieję, że te, cieszyć się będą dużym zainteresowaniem, a drobni przedstawiciele biznesu, chętnie skorzystają z tej formy pomocy.

Tak się jednak nie stało, więc fundusz, na który przeznaczono 2 miliardy euro, wykorzystany został w 10 niecałych proc. Jak wiemy z raportu Departamentu Przedsiębiorczości, z funduszu pożyczkowego dla małych przedsiębiorstw, od chwili jego powstania, tygodniowo wypłacano zaledwie średnio 9,2 mln €, co jest wynikiem słabym.

Program gwarancji kredytowych, jakim jest system „Stimuls”, który znajduje się obecnie w połowie jego obowiązywania, okazał się więc niezadowalający dla przedsiębiorców, którzy podchodzą do niego z dużą rezerwą.

„Stimuls” zakończy się zgodnie z planem 30 czerwca tego roku, a oferuje 80-procentowa gwarancję rządową na pożyczki dla małych i średnich przedsiębiorstw. Program, z którego mieli korzystać irlandzcy mali i średni przedsiębiorcy, stworzony został, by ratować same firmy, jak i miejsca pracy.

Jak podkreślono w dokumencie Departamentu Przedsiębiorczości, pomimo bardzo dobrych zasad i warunków, jakie oferowane były przez ten system pożyczek, zainteresowanie nim było bardzo niskie od początku, czyli od września ub. roku, a od tego czasu, pożyczono małym i średnim firmom zaledwie 165 mln €.

Biznes komentuje to w inny sposób i twierdzi, że obecnie, nie ma jeszcze warunków, aby myśleć o kredytach, więc przedsiębiorcy uważają, iż muszą widzieć zbliżający się koniec pandemii, a nie obietnice wyjścia z blokady.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Czy AstraZeneca będ
Coraz więcej lokali
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian