Dramatyczny wzrost cen gazu na Północny

326 proc. wzrost cen gazu w ciągu roku, a jeszcze więcej w przyszłości, wieszczy Aontú w Irlandii Północnej, ponieważ rodziny opuszczone zostały przez Stormont.

 

Po ostrzeżeniu o dalszych podwyżkach cen gazu ze strony organu regulacyjnego ds. usług komunalnych, przedstawiciel Aontú dla East Derry Gemma Brolly oszacowała koszty życia w kryzysie, z jakim boryka się tak wiele rodzin i przedsiębiorstw, podczas gdy Zarząd Stormont się temu przygląda.

Gemma Brolly :

– Najnowszy raport Utilities Regulator to wstrząsająca lektura. 326% wzrost cen gazu od grudnia 2020 r. do grudnia 2021 r. 22% wzrost od listopada do grudnia, a grudniowe ceny gazu osiągnęły rekordowy poziom. Pojawiło się też kolejne ostrzeżenie, że ceny nie spadną w najbliższym czasie, z obawami o ponad 30% wzrost cen w nadchodzących tygodniach. Do tego dochodzi 10% wzrost cen domów, wzrost cen energii elektrycznej o ponad 21% – nie wspominając o rosnących kosztach towarów konsumpcyjnych, czy tygodniowych zakupów. Rodziny i firmy nękane są kryzysem kosztów utrzymania, co tylko pogłębia szerzące się nierówności panujące na Północy. Ponad 650 000 ludzi na Północy żyje w ubóstwie, względnym lub całkowitym. Jeśli ten kryzys zwycięży, ta liczba tylko się powiększy. Przez cały czas establishment Stormont albo siedzi bezczynnie, albo pogarsza sytuację. Wydaje się, że wybór jest między bezczynnością a błędem. Sinn Féin, SDLP, Alliance, DUP i UUP mają przytłaczającą większość w Zgromadzeniu, aby poprawić los ludzi na Północy – ale ciągle tego nie robią. Od cięć Universal Credit potencjalnie pogrążających 11 000 dzieci w ubóstwie, przez koszt mundurka szkolnego jest barierą w edukacji, po Emergency Fuel Payment Scheme niedostępny dla wielu. Kwestie chleba i masła, które mają znaczenie i potrzeby naszych społeczności, grają drugie skrzypce w stosunku do partyzanckiej polityki. Naprawdę nadszedł czas, aby Stormont Establishment się obudził.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Aontú

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська