Dr Mateusz Grzesiak: nie wchodźmy w pandemię strachu

Nieuchronnymi krokami zmierza druga fala epidemii koronawirusa. Początek marca 2020 roku pokazał, że społeczeństwo nie do końca potrafi radzić sobie z tak wyjątkowo niepewną sytuacją. Wprowadzane restrykcje i reżim sanitarny na wiele osób wpływają negatywnie, a niejednokrotnie powodują bunt i hejt. O tym jak sobie radzić w czasie pandemii w jednym ze swoich postów napisał dr Mateusz Grzesiak.
Dr Mateusz Grzesiak w jednym ze swoich postów na Facebooku przewiduje, że kolejna fala koronawirusa i wprowadzane wraz z nią obostrzenia przyniosą wiele negatywnych emocji, politycznych zmian i biznesowych trudności, a także konsekwencje psychiczne dla obywateli.
„Spokojnie. Przygotujcie się. Nadchodzą ciężkie miesiące.” – napisał w swoim poście dr Mateusz Grzesiak.- „Spodziewam się, że:
- Media będą siały panikę jeszcze większą, niż dotychczas. To zwiększy poziom lęku i agresji.
- Ludzie będą się radykalizować i wzajemnie atakować. Podziały na rzekomych “covidian” i “antycovidian” się wzmocnią.
- Rząd będzie ograniczał swobody obywatelskie w imię walki z pandemią. Część ludzi się temu sprzeciwi.
- Czytelnicy będą szukali potwierdzenia swych przekonań i znajdą autorytety ich wspierające, na których oprą przekonania.
- Polskie binarne piekło – to, które widzieliśmy już na wyborach, ale z nowymi segmentami – będzie polaryzować społeczeństwo.
- Wzrośnie liczba samobójstw, zintensyfikuje się przemoc domowa, będzie więcej przypadków depresji i PTSD.
- Politycy będą próbowali przemycać ustawy, które uchronią ich przed potencjalnymi konsekwencjami popełnionych przestępstw.
- Pojawią się kolejne wyzwania biznesowe dla tych branż, które są zagrożone ograniczeniami.
- Na ulicach będziesz częściej słyszeć karetki, widzieć policję i wojsko, nieufających sobie ludzi.
- Starszym pokoleniom mogą odpalić się traumy rodem z komunizmu i czasów, w których przeżywali silne kryzysy.” – opisał dr Mateusz Grzesiak.
W drugiej części zamieszczonego posta dr Mateusz Grzesiak przedstawił swoim obserwującym kilka praktycznych sposobów na radzenie sobie z konsekwencjami pandemii, jakimi są panika, hejt i polityczne potyczki. Przypomniał także, ze najważniejsze to chronić siebie i najbliższych.
„1. Nie wchodź w polskie piekło, czyli wojnę jednej części społeczeństwa z drugim. Atakowanie kogokolwiek utrudni przejście przez kryzys, w którym wszyscy jesteśmy.
- Chroń swoje dzieci. Potencjalnie znów zamkną szkoły, a to może oznaczać dla nich utratę przyjaciół, uzależnienie od tabletów, wzrost drażliwości czy narażenie na konflikty domowe.
- Wyjdź z narcystycznej bajki, że znasz rozwiązanie albo z fanatyzmu, że istnieje “jedno dobre” – problem jest nowy i złożony, wszyscy się go cały czas uczą.
- Nie licz, że zostaniesz zrozumiany przez tych, co myślą inaczej. Polskie społeczeństwo nigdy nie było tak zradykalizowane, a kryzys intensyfikuje istniejące słabości.
- Obserwuj sąsiadów – w Polsce kilkanaście procent dzieci jest napastowane, 4 miliony kobiet to ofiary przemocy domowej, jest problem z alkoholizmem. Zgłaszaj, gdy dzieje się krzywda.
- Pilnuj swojej psychiki i emocji, by nie wchodzić w pandemię strachu. Uprawiaj sport, medytuj, zarządzaj myślami, rozmawiaj, spędzaj czas z bliskimi, rozwijaj się, ucz, terapeutyzuj.
- Nie ufaj wszystkiemu, co czytasz. Sprawdzaj źródła. Miej dystans do “newsów”. Nie katastrofizuj ani nie lekceważ. Uważaj na megalomańskich ekspertów.
- Elastycznie dostosowuj się do okoliczności. Przewagę ma nie najsilniejszy element systemu, ale mający najwięcej rozwiązań. Bądź gotowy do zmiany i na zmiany.
- Nie licz na to, że “to minie”, raczej bierz pod uwagę, że proces potrwa 2-3 lata. Naucz się w nim funkcjonować. Nie czekaj, ale proaktywnie podejmuj działania na bazie analiz.
- Nie przepuść okazji do wzrostu. Kryzys to największa okazja do stania się mądrzejszym człowiekiem, więc obserwuj, analizuj, wykorzystuj nadarzające się okazje.” – napisał dr Mateusz Grzesiak – „Spokojnie. Damy radę.” – dodał.
Dr Mateusz Grzesiak jest doktorem nauk ekonomicznych, wykładowcą akademickim, psychologiem, trenerem rozwoju osobistego, konsultantem oraz certyfikowanym coach. Autor książek z zakresu zarządzania, marketingu, psychologii sukcesu, zmiany i relacji, inteligencji emocjonalnej. Autor Mixed Mental Arts – zintegrowanego modelu umiejętności miękkich. Grzesiak w znaczący sposób przyczynił się do powstania, a następnie spopularyzowania rynku rozwoju osobistego w Polsce. Posiada tytuły magistra psychologii i prawa oraz doktorat z zarządzania. Jest w trakcie budowy dorobku habilitacyjnego oraz pisania dwóch kolejnych doktoratów. Dr Mateusz Grzesiak jest adiunktem w Katedrze Zarządzania Akademii WSB, gdzie wykłada psychologię przywództwa. Często zapraszany na uniwersytety zagraniczne (m.in. Chiny, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Stany Zjednoczone). Naukowo interesuje się kształtowaniem marki osobistej, kulturą i social media. Autor 20 bestsellerowych książek, licznych artykułów naukowych i publikacji dotyczących marki osobistej, zarządzania, coachingu, motywacji, sprzedaży i rozwoju osobistego. Jest także felietonistą i ekspertem często zapraszanym do radia i telewizji. Jego książki są wydawane po polsku, angielsku i niemiecku.
