Dr Holohan wyklucza możliwość letnich wyjazdów zagranicznych

W tym roku letnie wakacje zagraniczne nie będą możliwe, ostrzegł dyrektor medyczny w Departamencie Zdrowia dr Tony Holohan.

Nie ma żadnych podstaw, by sądzić, że możliwe będą w tym roku w okresie lipiec, sierpień lub wrzesień wyjazdy zagraniczne, jeżeli nie będą one należały do niezbędnych, powiedział Holohan. Sprawa wydaje się obecnie prosta i Europa, musi poradzić sobie z ogromną falą zakażeń koronawirusem, ale nie wydaje się, by udało się to zrobić do lata. Większość państw postawiło sobie też cele, by łagodzenie zasad podróżowania, ściśle wiązać z ilością szczepień, podobnie, jak dzieje się to w przypadku Irlandii.

Zalecenie na tegoroczne lato będzie proste, więc Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego, nie da zielonego światła na wyjazdy zagraniczne i zalecać będzie rządowi, aby utrzymał rygor podróży międzynarodowych.

Mówiąc o zbliżających się powoli wakacjach, dr Holohan stwierdził:

– Nie wydaje mi się, żebyśmy zmierzali w stronę lata, w którym miliony ludzi z tej części świata mogą udać się na plaże inne, niż w ich własnych miejscowościach.

Dr Holohan dodał, że rozumie rozgoryczenie, jakie wywołają jego słowa, a i jakie problemy wywoła to w wielu sektorach, w tym w hotelarstwie, gastronomii oraz lotnictwie, ale w tym roku, nie będzie to jeszcze realne. Wg NPHET, co sugerowano już wcześniej, najszybciej na zagraniczny wypoczynek będziemy mogli udać się na jesieni i to przy założeniu, że zaszczepionych zostanie większość mieszkańców Europy.

To wynika z kolei ze słów, jakie padły z ust przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, a ta ma nadzieję, iż do jesieni, uda się poddać szczepieniu ok. 70% populacji Unii Europejskiej i wtedy, zaczniemy wracać do normalności.

Bogdan Feręc

Źr: RTE/AFP

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Polish jobless rate
UE chce zmniejszyć
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian