Dr Holohan spodziewa się 1200 przypadków w styczniu

Naczelny lekarz kraju dr Tony Holohan powiedział, że jest wielce prawdopodobne, iż okres świąteczny doprowadzi do dużego wzrostu zakażeń wirusem i w styczniu może ich być nawet 1200 dziennie.

Wg Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego obecnie w Irlandii mamy stosunkowo niski przyrost zakażeń, do czego przyczyniła się niedawna blokada, ale też rozsądek społeczeństwa. NPHET jest również zdania, iż można utrzymać tak niski poziom zakażeń, o ile w święta Bożego Narodzenia, wciąż stosować będziemy się do zaleceń dotyczących zdrowia publicznego.

Niestety zwiększona ilość kontaktów w okresie świąt, doprowadzi prawdopodobnie do większej ilości zakażeń, a NPHET ma nadzieję, że nie będzie to najczarniejszy ze scenariuszy i o ile wzrost będzie widoczny, to nie na przewidywanym poziomie.

Dr Holohan dodał również, że Irlandia, może obecnie chwalić się najniższym 14-, jak i 7-dniowym wskaźnikiem zapadalności na SARS-CoV-2 w Europie, a ideałem byłoby, gdyby udało się to utrzymać. Wg dyrektora medycznego w Departamencie Zdrowia, Europa nie może jeszcze mówić o opanowaniu sytuacji, ponieważ tam, wskaźniki zachorowań albo utrzymują się na wysokich poziomach, albo wręcz wzrastają. „Sukces” Irlandii, to również sukces jej mieszkańców, którzy dużym wysiłkiem, ale stosują się do zaleceń władz medycznych i ograniczają, chociaż nie jest to łatwe.

Dr Tony Holohan:

– Jest bardziej niż prawdopodobne, że poziom socjalizacji, który zobaczymy w święta, pozostawi trudny poziom przenoszenia we wczesnych tygodniach stycznia. Nawet jeśli uważamy, że istnieją środki, które możemy zalecić, aby zminimalizować ryzyko, jeśli uczciwie zadamy sobie pytanie, na ile jest prawdopodobne, że możemy zapobiec znacznemu wzrostowi infekcji w styczniu? Uważamy, że jest to prawdopodobnie mniej prawdopodobne, niż bardziej prawdopodobne.

Jeśli pójdziesz do sklepu, potem do restauracji, a potem do muzeum, galerii lub gdziekolwiek, gdzie masz ochotę, jeśli zrobisz te wszystkie rzeczy, zwiększysz możliwość zarażenia się tą infekcją. 

Bogdan Feręc

Źr: NPHET

Polska-IE: Udostępnij
Wielka Brytania zacz
W przyszłym roku po
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian