Dr Holohan odbiera nadzieję

Jedni uznają to za studzenie nastrojów, inni za realne podejście do sprawy, a jeszcze inni będą twierdzić, że chaos informacyjny, nadal ma miejsce.

Z jednej strony mamy więc informację o możliwości międzynarodowego podróżowania bez kwarantanny, do czego skłania się Unia Europejska, która przygotowuje specjalny system testów lotniskowych, ale mamy równie opinię naczelnego lekarza kraju, dr. Tony’ego Holohana, a ten twierdzi, iż „jest wątpliwe”, by na święta Bożego Narodzenia niebo nad Irlandią zostało w pełni otwarte.

Jak dodał Holohan, nadal istnieje bardzo duże ryzyko przenoszenia koronawirusa z zagranicy, co oznacza, że podróże międzynarodowe, wciąż powinny objęte być restrykcjami. Dyrektor medyczny w Departamencie Zdrowia dodał jednak, że Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego, nie zajmował się jeszcze tą sprawą, czyli opinię dr. Holohana, można obecnie uznać za jego prywatne zdanie.

Dr Tony Holohan:

– Nasza rada jest taka, że ​​ryzyko jest w tej chwili po prostu zbyt wysokie i niekonieczne podróże, nie powinny mieć miejsca.

Dr Holohan ostrzegł również rodziców, aby w tym roku, ograniczyli, a nawet zabronili dzieciom tradycyjnych halloweenowych spotkań z rówieśnikami, czyli nie powinno się również w tym roku chodzić po domach, w celu podtrzymania tradycji „trick and treat”.

Dr Tony Holohan:

– W tym roku zabawy związane z Halloween, nie są możliwe.

Naczelny lekarz kraju omówił też ostatnie dane o ilości zakażeń i chociaż widać już spadek ilości transmisji, to nadal nie można mówić, twierdził Holohan, że sytuacja zaczyna wyglądać dobrze. Wczoraj służby medyczne potwierdziły 720 kolejnych przypadków koronawirusa, a zanotowano 5 zgonów, których bezpośrednią przyczyną miał być Covid-19.

Dr Tony Holohan zapytany został także o szczepienia przeciwko SARS-CoV-2, a niepokoi go, co wynika z sondażu, ilość osób, które chcą poddać się szczepieniu. 55% osób, które deklaruje chęć zaszczepienia, „to bardzo mała ilość”, dodał. Holohan jest zwolennikiem wdrożenia, i to już teraz, szerokiej kampanii informacyjnej, która mówić będzie o potrzebie szczepień i płynących z tego korzyści.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Chef Jakub – Writt
Szczepionka nie będ
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian