Dr Holohan namawia do przestrzegania ograniczeń

Jak powiedział w piątkowym programie „Late Late Show” dyrektor medyczny w Departamencie Zdrowia dr Tony Holohan, święta Bożego Narodzenia, mogą być podobne do innych, jeżeli będziemy stosować się do wszelkich zaleceń władz medycznych i krajowych.

Wg naczelnego lekarza kraju, obecnie prowadzona jest ogólnokrajowa akcja, by ograniczyć ilość zakażeń wirusem SARS-CoV-2, więc z tego powodu wprowadzony został piąty poziom ograniczeń, a w efekcie przynieść ma zmniejszenie liczby zakażeń. Mniejsza ilość chorych na Covid-19, ale i transmisji społecznych, pozwoli na obniżenie stopnia obostrzeń, a jednocześnie da gwarancję, że święta Bożego Narodzenia, może nie będą normalne, a z całą pewnością będziemy mogli spędzić je w gronie rodziny.

Sześciotygodniowe ograniczenia powinny spłaszczyć krzywą zakażeń i zachorowań, co da też wytchnienie irlandzkiej służbie zdrowia, która już teraz działa ostatkiem swoich możliwości. Dr Holohan dodał, iż rozumie, że wszyscy mieszkańcy Irlandii, zmęczeni są ograniczeniami i ustawicznym powtarzaniem, jak powinni się zachowywać w okresie blokady, ale należy przez to przejść, by ponownie cieszyć się niższymi stopniami ograniczeń.

Dr Tony Holohan:

– Jeśli to zrobimy, być może uda nam się zorganizować porządne Święta Bożego Narodzenia.

Holohan podkreślał w swojej wypowiedzi, że najlepszym sposobem walki z koronawirusem jest obecnie izolacja, i należy to zrobić, jak robiliśmy to w pierwszych miesiącach pandemii. Wg naczelnego lekarza kraju, osoby, które są niezbędne dla utrzymania prawidłowego działania państwa, mogą pracować, ale i one powinny wdrożyć wyższe środki bezpieczeństwa zdrowotnego, by chronić siebie, koleżanki i kolegów z pracy, ale też swoje rodziny.

Osoby, które pozostają w warunkach blokady w domach, mogą robić zakupy, mówił dalej Holohan, ale w sklepach, powinny stosować się do wszystkich zaleceń związanych ze zdrowiem publicznym oraz słuchać wskazówek personelu sklepów. Społeczeństwo powinno również do absolutnego minimum ograniczyć swoje mniej potrzebne działania, czyli w miarę możliwości, jak najwięcej przebywać w izolacji.

Dr Holohan wyraził ubolewanie, iż piąty poziom ograniczeń, mocno wpłynął na dużą część handlu detalicznego, jednak również ten środek bezpieczeństwa jest niezbędny, by ograniczyć możliwość przenoszenia wirusa.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: RTE

Polska-IE: Udostępnij
Ulubione miejsca Irl
Sinn Féin krytykuje
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian