Dr Holohan ma nadzieję na działania zgodne z planem. Odblokowanie kraju w terminie

Dyrektor medyczny w Departamencie Zdrowia dr Tony Holohan podzielił się swoją opinią na temat faz znoszenia ograniczeń i ma nadzieję, że plan realizowany będzie terminowo.

Nie można mówić o zadowalających wynikach zachorowalności na koronawirusa, twierdzi Holohan, ale ilość przypadków systematycznie, chociaż bardzo wolno zaczęła się zmniejszać, a to daje nadzieję, że pierwsza faza odmrażania kraju rozpocznie się w planowanym terminie 18 maja. Dr Holohan nie powiedział tego z pełnym przekonaniem, a jedynie zasygnalizował taką możliwość, ponieważ wszystko zależeć będzie od ilości zachorowań.

Wg naczelnego lekarza kraju, irlandzkie społeczeństwo nieco poluzowało swoje wewnętrzne ograniczenia i coraz częściej pojawia się w miejscach publicznych, ale Holohan podchodzi do tego ze zrozumieniem, więc nie jest już ostrym krytykiem takich decyzji, choć nadal zaleca izolację.

Rząd zasygnalizował, iż sytuacja pandemiczna w kraju, jest na ścieżce zniżkowej, więc spada ilość zachorowań, ale nadal pokutuje w nim przekonanie i obawa, że nagłe odblokowanie kraju, może doprowadzić do drugiej poważniejszej fali zakażeń. Rządzący obawiają się nagłej większej ilości zachorowań, co może wpłynąć na wydolność służby zdrowia, a wtedy może okazać się konieczne, ponowne wprowadzenie ostrzejszych restrykcji. Dlatego właśnie przedłużono czas obowiązywania restrykcyjnych zasad i ograniczeń, chociaż nieoficjalnie mówi się, aby sprawdzić, jak odblokowanie oraz większa ilość osób na ulicach, wpłynie na ilość zakażeń.

Sen z powiek rządu spędza jeszcze jedna kwestia i wraz z Zespołem ds. Zdrowia Publicznego, omawiane są scenariusze działań w okresie jesiennym, kiedy równocześnie z chorobami sezonowymi, może wrócić do nas fala korona wirusowych zachorowań. Wtedy jednak, bo takie pojawiły się opinie, może być znacznie gorzej, a to za sprawą pogody, która już nie będzie pomagać w ograniczeniu ilości zachorowań.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish