Dożywocie za duszenie

Ministerstwo Sprawiedliwości Republiki Irlandii przedstawiło nowy pakiet nowelizacji prawa karnego, a w tym znajdą się też nowe rodzaje przestępstw, które funkcjonować będą teraz, jako samodzielne przestępstwa.

Tak stanie się m.in. w zakresie duszenia bez skutku śmiertelnego, ale co ważne, będzie za ten czyn grozić kara dożywotniego pozbawienia wolności. Z inicjatywą do rządu wystąpiła minister sprawiedliwości Helen McEntee, która przekonuje, że wprowadzenie nowych przestępstw prześladowania i duszenia bez skutku śmiertelnego stanowi część nowego podejścia rządu zerowej tolerancji wobec przemocy domowej, seksualnej i przemocy ze względu na płeć i będzie kluczowym działaniem w Trzeciej Strategii Narodowej, która jest obecnie finalizowana przez Departament Sprawiedliwości.

Chociaż zarówno prześladowanie, jak i duszenie bez skutku śmiertelnego są już przestępstwami, minister proponuje szereg zmian, aby prawo w tej dziedzinie było jaśniejsze i mocniejsze.

Te nowe przepisy, które zostaną uwzględnione w ustawie o sądownictwie karnym (przepisy różne), będą:

  • Zmienić sekcję 10 ustawy o przestępstwach innych niż śmiertelne wobec osoby, ustawa z 1997 r., aby wprowadzić samodzielne przestępstwo prześladowania i zmienić istniejące przestępstwo molestowania.
  • Uprawniać będą sądy do wydawania nakazów ograniczających prześladowanie bez ścigania karnego.
  • Wzmocnienie ochrony proceduralnej domniemanych ofiar prześladowania podczas procesu sądowego.
  • Wprowadzać, jako samodzielną jednostkę wykroczenie duszenia bez skutku śmiertelnego.

Po opublikowaniu projektu zmian i po stworzeniu samodzielnego przestępstwa prześladowania, minister McEntee powiedziała:

Stalking to niezwykle poważne i inwazyjne przestępstwo, które może powodować druzgocący stres psychiczny. Może być również prekursorem aktów przemocy fizycznej. Dowody wskazują, że posiadanie konkretnego przestępstwa prowadzi do większej świadomości społecznej oraz do wzrostu liczby zgłaszanych i ściganych spraw. Uderzyła mnie odwaga działaczek, które publicznie dzielą się swoimi doświadczeniami. Poznałam i pracowałam z Evą McDowell i Uną Ring, założycielkami Stalking Ireland, których odwaga w opowiadaniu swoich osobistych historii i niestrudzonej kampanii na rzecz podjęcia działań związanych z prześladowaniem była niezwykła. Chcę również docenić pracę mojej koleżanki, senator Lisy Chambers w obronie i w imieniu ofiar tych przestępstw i przedstawieniu jej własnego projektu ustawy poselskiej. Wszyscy jesteśmy zjednoczeni w naszym pragnieniu stawienia czoła tym poważnym i złowrogim przestępstwom, zmniejszenia ich powszechności i zapobiegania poważniejszym aktom przemocy, których prekursorami może być prześladowanie i uduszenie bez skutku śmiertelnego. Ważne jest, aby powiedzieć, że chociaż te zmiany poprawią prawo, stalking jest już przestępstwem w ramach istniejącego przestępstwa nękania. Zachęcam ofiary stalkingu do zgłaszania tego. Może być i jest to ścigane. Za przestępstwa grozi kara do 10 lat więzienia. Sprawcy nie powinni sobie wyobrażać, że mogą działać bezkarnie.

Bogdan Feręc

Źr: Justice.ie/Gov.ie

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandia importuje c
Obowiązkowe przejmo
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська