Douglas zamknie w Europie 500 drogerii. W Polsce bez zamknięć

Douglas planuje do jesieni 2022 roku zamknięcie około 500 spośród obecnie funkcjonujących 2400 perfumerii w Europie. Zamknięcia planowane są głównie na rynkach Europy południowej, które szczególnie mocno ucierpiały na skutek pandemii COVID-19.  W Niemczech zakończy działalność od 50 d 90 perfumerii. Firma w wyniku analizy uznała, że chce skoncentrować się na sprzedaży w kanale internetowym.

Douglas zwolni ponad tysiąc pracowników, w tym 600 w samych Niemczech. Zarząd prowadzi obecnie negocjacje z radami zakładowymi w sprawie odpraw. Oferta jest wyższa niż zwykle w branży – podkreśliła Mueller, cytowana przez „Spiegla”.

Program oszczędnościowy jest „logiczną konsekwencją trendu w kierunku handlu online” – powiedziała Mueller niemieckiemu tygodnikowi „Der Spiegel”. „Obecnie dostosowujemy sieć oddziałów dokładnie tak, jak jest to właściwe z dzisiejszej perspektywy” – dodała.

Mueller chce dalej rozwijać biznes online. „Nadal nie mogę dziś powiedzieć, dokąd dokładnie zmierza podróż (w kierunku handlu) online” – powiedziała. W 2020 roku koncern z Duesseldorfu po raz pierwszy osiągnął w segmencie online sprzedaż na poziomie ponad miliarda euro.

Skonsolidowana sprzedaż Douglas za pierwsze dziewięć miesięcy roku finansowego 2019/2020 wyniosła 2,5 mld euro, co oznacza spadek o 7,5 proc. w porównaniu z rokiem wcześniej. W tym okresie sprzedaż w sklepach spadła o o 17,2 proc. rok do roku, za to w ecommerce wzrosła o 39,6 proc. W całym roku finansowym sprzedaż wyniosła ponad 3,2 mld EUR.. Znaczną część obrotu, który ukształtował się 6,4% poniżej roku ubiegłego, firma zawdzięcza rozwojowi w kanale online, który w roku 2020 przekroczył już 1 mld EUR. W kanale online firma odnotowała wzrost na poziomie 40,6%.

W Polsce pod szyldem Douglas działa 145 perfumerii. – W Polsce, dzięki dynamicznemu rozwojowi ecommerce udało nam się utrzymać biznes na poziomie, który nie zmusza nas do dużych zmian w strukturze sklepów stacjonarnych. Wieloletnie inwestycje w ecommerce pozwoliły zbalansować straty obrotowe w kanale stacjonarnym, jakie przyniósł Covid-19. Zainwestowaliśmy w nową platformę e-commersową i system lojalnościowy, aby odpowiedzieć na zmieniające się potrzeby klientów. Dodatkowo weryfikujemy efektywność poszczególnych lokalizacji, jednocześnie rozwijając sieć na rynku, który jest wciąż w fazie rozwoju. W ubiegłym roku otworzyliśmy 5 nowych lokalizacji i zainwestowaliśmy w renowacje istniejących sklepów – mówi Agnieszka Mosurek-Zava, CEO Douglas Poland & CEE Region.

DlaHandlu.pl

Polska-IE: Udostępnij
NIZP-PZH: w pandemii
Bartnictwo na ziemia
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian