Dostawy marihuany do Irlandii będą stałe

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, iż zmieniło przepisy i ustanowia usługę stałych dostaw na irlandzki rynek medyczny.

Minister Stephen Donnelly powiedział, że tymczasowa usługa dostaw marihuany leczniczej, która obowiązuje od kwietnia, zostanie zmieniona, i wprowadzona będzie w formie stałej. W związku z tym szef resortu zdrowia poinformował, iż wszyscy pacjenci, którzy w procesie leczenia zaleconą mają marihuanę leczniczą oraz jej pochodne, nie będą zmuszeni do odbierania jej w Holandii, jak miało to niekiedy miejsce w ostatnich miesiącach.

Wprowadzenie nowelizacji przepisów i sam program dostarczania leków i produktów medycznych wytwarzanych z marihuany został opóźniony, a wpływ na to miała pandemia koronawirusa, dodaje się w informacji resortu.

Co podkreślił minister Donnelly, od chwili wprowadzenia tymczasowego programu dostaw pochodnych marihuany do Irlandii, otrzymywał sygnały od pacjentów, iż bardzo ułatwiło to ich życie, chociaż występowały okresowe braki środków leczniczych z konopi indyjskich, a recepty należało realizować wtedy w Holandii. Tylko w Holandii, dodał Donnelly, ponieważ kraje europejskie, nie zezwalają na jej obrót komercyjny, w tym przewożenia przez ich granice.

Minister Stephen Donnelly:

– Bardzo się cieszę, że te problemy będą teraz przeszłością. Chorzy i ich rodziny, nie będą już musieli wyjeżdżać za granicę w celu odebrania przepisanych im produktów z konopi. Zamiast tego mogą skupić się na swoim zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Dobro pacjentów i ich rodzin jest najważniejsze i cieszę się, że mogę ich zapewnić, że nie będą już musieli osobiście realizować swoich recept.

Departament Zdrowia pracuje teraz nad wdrożeniem przepisu, a i stara się go umocować w ustawach, które obowiązywać będą bez terminu końcowego.

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, aby otrzymać receptę na marihuanę leczniczą i jej pochodne, należy przesłać do Departamentu Zdrowia umotywowany wniosek, który zatwierdzi wcześniej konsultant medyczny. W tej sprawie decyzję podejmuje przede wszystkim lekarz prowadzący i grono konsultacyjne, a minister, jest właściwie wykonawcą woli oraz zaleceń lekarskich, chociaż bez jego podpisu, recepta, nie może być wydana.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Health

Polska-IE: Udostępnij
Zmarł Piotr Machali
Zmniejszyła się il
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian