Dopłata do prądu z miesięcznym opóźnieniem

Przepis o przyznaniu 200 € na gospodarstwo domowe, który obniżyć ma rachunki za energię elektryczną, przeszedł już całą drogę proceduralną i został przyjęty.

Nie należy oczekiwać jednak, że pojawi się na rachunkach, które właśnie zaczęły przychodzić do irlandzkich domów, a dotyczą stycznia i lutego tego roku, bo wypłacany, czy też przelewany na konta zakładów energetycznych zacznie być dopiero w przyszłym miesiącu. Mówi się, że w niektórych przypadkach może to być nawet końcówka marca, ale swobodnie można też powiedzieć, że będzie spóźniony o miesiąc i będzie to kolejne złamanie słowa rządu, bo ów obiecywał, iż stanie się to w marcu, by pokryć częściowo rachunki za pierwsze dwa miesiące roku.

Na rachunkach pojawi się więc pozycja w kwocie 176,22 €, a do tego doliczony zostanie podatek VAT, więc pełna kwota dopłaty wyniesie 200 €.

Jak zaznaczono, pieniądze pojawią się na indywidualnych rachunkach odbiorców prądu od 1 kwietnia, a niektórzy skorzystają z niego dopiero w maju lub czerwcu, czyli w połowie roku i zależy to od cyklu rozliczeniowego.

W lepszej sytuacji będą posiadacze liczników przedpłatowych, bo oni, korzystać będą z dotacji już od przyszłego miesiąca.

Residential Tenancies Board oczekuje, że właściciele wynajmowanych domów i mieszkań, którzy opłacają rachunki za prąd, wliczając go w koszty najmu, przekażą bonus swoim lokatorom. O ile tak się nie stanie, najemca będzie miał prawo wnieść skargę do RTB, by ta instytucja zajęła się całą sprawą. Rząd jasno wskazał, że ulga na energię elektryczną, dotyczy gospodarstwa domowego, więc również najemców, niezależnie od tego, czy mają podpisaną umowę z zakładem energetycznym, czy rachunki opłaca właściciel domu.

Dotacja w kwocie 200 € trafi na konta odbiorców prądu automatycznie i nie ma konieczności ubiegania się o taką.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Politycy Fianna Fái
Może za tydzień, m
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська