Donegal pozostanie w covidowym uścisku?

Istnieje wiele przesłanek, które mówią, że hrabstwo Donegal, może pozostać w piątym stopniu ograniczeń do samych świąt.

Z danych Centrum Nadzoru Ochrony Zdrowia (HPSC) wynika, że Donegal, jest jednym z hrabstw, w którym ilość zakażeń ponownie zaczęła wzrastać, a od chwili wprowadzenia piątego stopnia ograniczeń, niewiele się tam zmieniło. Wg HPSC w okresie od 27 października do 9 listopada, Buncrana odnotowała wskaźnik zakażeń na poziomie 536,5 przypadków w przeliczeniu na 100 000 mieszkańców. 14-dniowy wskaźnik zapadalności na Covid dla Donegal wyniósł 272 przypadki na 100 000 i jest najwyższym w całym kraju, nie licząc Dublina, gdzie w analogicznym okresie, mamy 434 przypadki na 100 000. Równie źle sytuacja wygląda w Letterkenny, bo tam ilość zakażeń jest na poziomie 409,5 na 100 000 mieszkańców.

Daje to podstawę do twierdzenia, że sytuacja w zakresie zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w Donegal, nadal przedstawia się źle, więc konieczne może być, pozostawienie w tym hrabstwie piątego poziomu ograniczeń.

Wg Gardy, w hrabstwie Donegal dochodzi do nagminnego łamania przepisów o swobodnym podróżowaniu, ale też zakazu spotkań w domach, a w konsekwencji, wskaźnik zachorowań, ponad dwukrotnie przewyższa średnią krajową.

Rząd nie podjął jeszcze decyzji w kwestii obniżenia poziomu ograniczeń w kraju, a tym zajmie się wkrótce, natomiast informacja, oficjalnie przedstawiona będzie na około tydzień przed 1 grudnia. Wtedy dowiemy się, czy cały kraj przejdzie do zapowiadanego poziomu trzeciego, czy może hrabstwa przygraniczne, wciąż objęte będą najwyższymi restrykcjami.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Kobiety i mężczyź
Garda nie może wyrz
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian